ЦРНИ ПРОГНОЗИ: Разорниот земјотрес во Турција и Сирија се проценува дека однел најмалку 10.000 животи?

ЦРНИ МОМЦИ: Разорниот земјотрес во Турција и Сирија се проценува дека однел најмалку 10.000 животи?

 

Се стравува дека најмалку 10.000 луѓе загинале во двата разорни земјотреси што рано утринава ги зафатија Турција и Сирија.

 

Со оглед на неповолните временски услови, температурите кои вечерва ќе бидат околу нулата, спасувачите водат очајна трка со времето за да стигнат до што е можно повеќе преживеани кои беа затрупани под урнатините.

 

Освен што се евентуално повредени, им се заканува и опасност да умрат од задушување пред да им стигне помош.

 

Во деловите од земјава погодени од земјотресот врне дожд, а на места и лапавица.

 

Поради хуманитарната криза се очекува бројот на жртви значително да ги надмине сегашните 2.400. Американскиот геолошки институт предупреди дека ситуацијата може да се влоши и дека бројот на жртвите од земјотресот може да достигне 10.000.

Некои жртви затрупани под урнатините повикуваат на помош, а некои дури и се огласуваат на социјалните мрежи.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа