„СРБИЈА ВО ОПАСНОСТ ОД СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ОД МАРТ! Експертот предупреди на ЦРНИТЕ ТОЧКИ НА ВЛИЈАНИЕ и го спореди со КАТАКЛИЗАТА ВО ТУРЦИЈА

„СРБИЈА ВО ОПАСНОСТ ОД СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ОД МАРТ!  Експертот предупреди на ЦРНИТЕ ТОЧКИ НА ВЛИЈАНИЕ и го спореди со КАТАКЛИЗАТА ВО ТУРЦИЈА

Рано утрото Турција ја погоди силен земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, а еден час подоцна следеше нов потрес од 6,7 степени. Земјотресот предизвика големи разурнувања и многу жртви.

 

Неколку часа откако два силни земјотреси ја погодија турско-сириската граница, страшни сцени на уништување пристигнаа и од Сирија.

 

Метеорологот Иван Ристиќ учествуваше во утринската програма на Телевизија Курир каде се осврна на оваа страшна несреќа што ја преживеаја турските граѓани.

 

Имено, тој откри дали ваков земјотрес може да ја погоди Србија, но и кои се црните точки на ударот.

– Зимата е најбезбедна што се однесува до нашиот регион. Веќе на почетокот на март има големи шанси за посилни земјотреси. Значи полека влегуваме во тој понеизвесен период што се однесува до земјотресите. Сега можеме да ги почувствуваме тие помали земјотреси, меѓутоа, од март можеме да ги почувствуваме тие земјотреси со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала. Значи пролетта стандардно е бушава. Црните точки се централна Србија и Копаоник. Мојата теорија е дека каде и да имаш рид, не е таму за џабе. Веќе има можност за земјотрес – изјави метеорологот.

СРБИЈА ВО ОПАСНОСТ ОД СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ОД МАРТ!  Метеорологот предупреди за ЦРНИТЕ ТОЧКИ НА ВЛИЈАНИЕ и го спореди со КАТАКЛИЗАТА ВО ТУРЦИЈА
01:23

СРБИЈА ВО ОПАСНОСТ ОД СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ОД МАРТ! Метеорологот предупреди за ЦРНИТЕ ТОЧКИ НА ВЛИЈАНИЕ и го спореди со КАТАКЛИЗАТА ВО ТУРЦИЈА

Да потсетиме, Фаут Окај, потпретседателот на Турција, утринава соопшти дека во страотниот земјотрес што рано утринава ја погоди земјата низ Турција се срушени и уништени 1.710 згради.

Според него, досега се пронајдени 284 жртви од земјотресот , додека според првите податоци што ги објави Окај, повредени се 2.323 лица.

Не е како што наведува конечната бројка бидејќи во тек е голема операција за пребарување и спасување и таа информација се менува.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа