НОВ ШТРАЈК ВО ЖИВО! УШТЕ ЕДЕН РАЗОЛНИЧКИ ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОГОДИ ТУРЦИЈА Црн биланс: Речиси 1.300 загинати досега!

НОВ ШТРАЈК ВО ЖИВО!  УШТЕ ЕДЕН РАЗОЛНИЧКИ ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОГОДИ ТУРЦИЈА Црн биланс: Речиси 1.300 загинати досега!

НОВ ШТРАЈК ВО ЖИВО! УШТЕ ЕДЕН РАЗОЛНИЧКИ ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОГОДИ ТУРЦИЈА Црн биланс: Речиси 1.300 загинати досега!

Во понеделникот рано наутро Турција беше погодена од силен земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, а еден час подоцна следеше уште еден удар со јачина од 6,7 степени. Земјотресот предизвика големи разурнувања и во соседна Сирија, каде што најмногу настрада градот Ал Баб. Тресењето на земјата се почувствува и во други делови на Турција, Грузија, Ерменија и Кипар.

Нови податоци за жртвите од земјотресот

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека во земјотресот во Турција загинале 912 лица, а вкупно повеќе од 1.300 во таа земја и соседна Сирија, пренесе агенцијата АП.

Ердоган рече дека 5.385 луѓе се повредени во Турција.

Тој додаде дека неколку десетици земји се понудиле да помогнат.

Над 350 загинати во Сирија

Повеќе од 237 луѓе загинаа во делови на Сирија кои се под контрола на владата, соопшти сириското Министерство за здравство. „Во провинциите Алепо, Латакија, Хама и Тартус изброивме 69 повредени и 237 загинати“, се вели во соопштението на Министерството.

Земјотрес, Сирија, Харем
ФОТО: ТВИТЕР/ФАЈТУКС

Бројот на жртви постојано се зголемува

11.45 – Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган соопшти дека според новите податоци загинале 921 лице, а бројот на повредени се искачи на 5.385.

Нов земјотрес ја погоди Турција

11.42 – Турција денеска по трет пат беше погодена од земјотрес, со приближно иста јачина како и првиот. Епицентарот на новиот земјотрес бил на 13 километри јужно од Елбистан.

Првите жртви

9.45 Фаут Окај, потпретседателот на Турција, утринава соопшти дека 1.710 згради се урнале и уништени низ цела Турција во страшниот земјотрес што рано утринава ја погоди земјата.

Според него, досега се пронајдени 284 жртви од земјотресот, додека според првите податоци што ги објави Окај, повредени се 2.323 лица.

Земјотрес, Сирија
ФОТО: AP/GHAITH ALSAYED

Не е како што наведува конечната бројка бидејќи во тек е голема операција за пребарување и спасување и таа информација се менува.

Акцијата за спасување продолжува континуирано.

Според првите информации, од земјотресот биле погодени 10 градови: Газиантеп, Кахраманмарас, Хатај, Османије, Адијаман, Малатија, Шанлиурфа, Адана, Дијарбакир и Килис.

Да го поставиме во понеделник рано наутро, Турција беше погодена од силен земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, а еден час подоцна следеше нов потрес од 6,7. Земјотресот предизвика големи разурнувања и во соседна Сирија, каде што најмногу настрада градот Ал Баб. Тресењето на земјата се почувствува и во други делови на Турција, Грузија, Ерменија и Кипар.

Турција, земјотрес
ФОТО: AP/DEPO PHOTOS

Иако тлото се тресеше во Сирија, земјотрес со јачина од 4,5 степени се случи паралелно во Либан, па тлото се тресеше и во Јордан, Израел и областите под управа на палестинските власти. Се тресеше дури и главниот град на Сирија, Дамаск.

Турција, исто така, беше погодена од силен земјотрес во 1999 година. Повеќе од 17.000 луѓе загинаа во северозападниот дел на земјата. Повеќе од 500 луѓе загинаа во земјотресот во 2011 година во градот Ван во источна Турција.

Турција, земјотрес
ФОТО: AP/DEPO PHOTOS

Во јануари 2020 година, земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала го погоди турскиот град Елазиг, при што загинаа повеќе од 40 луѓе. Во октомври истата година, земјотрес со јачина од 7 степени според Рихтеровата скала го погоди брегот на Егејското Море во Турција, при што загинаа 114 луѓе, а повеќе од илјада беа повредени.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа