На позадината на разорните земјотреси, состојбата во јужна Турција допрва ќе се влошува метеоролошки. Нови врнежи од дожд и снег, како и пониски минимални температури се очекуваат во земјава, покажуваат податоците на Метео Балканс.

 

Извонредно! Нов силен земјотрес во Турција ФОТОГРАФИИ

Во текот на следните 48 часа, температурите над провинциите Кахраманмарас, Малатија, Дијарбакир, Адана ќе бидат под минус 8 степени Целзиусови и спасувачките тимови треба да се тркаат со временските услови.

Температурите под нулата може да предизвикаат хипотермија кај луѓето кои се борат за живот во уништените згради.