ВО ЖИВО СЦЕНИ НА ХОРОР! Ердоган прогласи седумдневна жалост, загинаа над 2.300 луѓе: „Застрашувачки е“ (ВИДЕО)

ВО ЖИВО СЦЕНИ НА ХОРОР!  Ердоган прогласи седумдневна жалост, загинаа над 2.300 луѓе: „Застрашувачки е“ (ВИДЕО)

Во понеделникот рано наутро Турција беше погодена од силен земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, по што еден час подоцна следеше уште еден потрес со јачина од 6,7 степени. Земјотресот предизвика големи разурнувања и во соседна Сирија, каде што најмногу настрада градот Ал Баб. Тресењето на земјата се почувствува и во други делови на Турција, Грузија, Ерменија и Кипар.

 

Во Турција и Сирија според новиот биланс 2.724 загинати и 13.580 повредени

Во силниот земјотрес што ги погоди Турција и Сирија, загинаа најмалку 2.724 лица, пренесува CNN (CNN) нов биланс на жртви. Вкупниот број на повредени сега е 13.580, врз основа на информации од различни новински агенции.

Најмалку 11.119 лица се повредени во Турција, а 2.461 во Сирија. Во Сирија, според последните податоци, загинале 1.073 лица.

 

Најмалку 1.000 загинати во Сирија

Земјотресите што опустошија делови од јужна Турција сега се соопштува дека оставиле повеќе од 1.000 мртви во северна Сирија. Бројот на загинати во областите под контрола на владата се искачи на 570, соопшти Министерството за здравство на земјата, пренесе АФП. Најмалку 430 луѓе се убиени во делови од северозападниот дел на земјата, под контрола на бунтовниците, соопшти спасувачката група „Бели шлемови“.

 

Бројот на загинати се искачи на најмалку 2.300.

Се очекува бројот на загинати да продолжи да расте додека спасувачите трагаат по преживеани. Се уште не е јасно колку луѓе загинаа како последица на вториот земјотрес.

Уништени се илјадници згради, инфраструктура и неколку аеродроми, а турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган најави дека спасувачките тимови доаѓаат од целата земја за да помогнат во санирањето на штетите.

Земјотрес, Сирија, Харем
ФОТО: ТВИТЕР/ФАЈТУКС

19.10 Ердоган прогласи седумдневна жалост

Турција прогласи седумдневна жалост откако најмалку 1.650 луѓе загинаа во двата земјотреси што денеска ја погодија земјата.

„Седумдневна е прогласена национална жалост. Нашето знаме ќе биде на половина копје до зајдисонце во недела, 12 февруари 2023 година, во сите наши национални и странски мисии“, напиша турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на Твитер.

18.27 Нуклеарната безбедност на земјата не е загрозена

Турското нуклеарно регулаторно тело и соопшти на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) дека земјотресите не влијаеле на нуклеарната безбедност и безбедноста на земјата.

18.00 Стотици Турци обединети во помош

Граѓаните на Турција се одзваа на повиците на здравствените установи да даруваат крв за повредените по земјотресот, а како што може да се види на видеата од мрежите, стотици од нив чекаат во редици за да пружат помош.

17.15 Два нови земјотреси ја погодија Турција

Едниот бил со јачина од 5,1, а другиот 5,5 степени според Рихтеровата скала. Потресите се почувствувани во источна Турција на длабочина од 1 километар, пренесува EMSC.

– О Боже, страшно е, е еден од коментарите на сведокот.

16.46 Турција побара итна помош од НАТО

Турција побара од НАТО медицинска помош и опрема, опремени болници отпорни на екстремни временски услови, со цел што поскоро да се санираат последиците од несреќата.

16.35 Најмалку 120 последователни потреси

Најмалку 120 последователни потреси се случиле по разорниот земјотрес, се вели во соопштението на турската Агенција за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД), пренесува Си-Ен-Ен.

Сите последователни потреси се индивидуални афтершокови. Но, се додека тие не се посилни од првичниот, главен земјотрес, тие се сметаат за афтершокови.

Три последователни потреси беа со јачина од 6,0 или поголеми, вклучително и моќниот земјотрес со јачина од 7,5 степени според Рихтеровата скала што го погоди 95 километри северно од епицентарот на главниот земјотрес во утринските часови, според USGS.

1 / 5 ФОТО: СЕРТАЧ КАЈАР / СПУТНИК / ПРОФИМЕДИЈА

16.10 „Мислевме дека апокалипсата пристигна“

По цел ден од Турција пристигнуваат шокантни сведоштва.

– Многу сум исплашен. Го почувствував земјотресот толку силно бидејќи живеам на последниот кат. Побегнавме во паника. Сега не можеме да се вратиме во станот, не знам што друго не чека, изјави Тулин Акаја за Би-Би-Си.

Мелиса Салман од градот Кахраманмарас вели дека живеењето во сеизмички активна зона ја навикнало на земјотреси, но она што го доживеала синоќа не може да се спореди со ништо претходно.

– Мислевме дека апокалипсата пристигна, рече таа.

16.00 На интернет се шири страшна снимка по земјотресот

Оние кои останаа заробени во уништените згради повикуваат на помош. Едно такво драматично видео покажува човек заробен меѓу парчиња бетон на горните катови на оштетена зграда

15.50 Спасувачите успеале да извлечат бебе и неколку деца од урнатините

На социјалните мрежи се шират видеа од некои успешни спасувачки операции, како онаа на која може да се види како спасувачите извлекуваат девојче од урната зграда во турскиот град Шанлиурфи. Малена е исплашена и шокирана, но, се чини, неповредена.

Исто така, во урнатините било пронајдено неповредено бебе.

земјотрес, Турција, Малатија
ФОТО: ЕПА/ЕРДЕМ САХИН

15.20 Земјата се тресеше дури до Данска, Гренланд и Кипар

Разорниот земјотрес што ги погоди Турција и Сирија е почувствуван дури и на Кипар, Данска и Гренланд, соопшти Геолошкиот институт на Данска и Гренланд.

14.48 Повеќе од 2.200 луѓе загинаа

Бројот на загинати низ Турција и Сирија се искачи на најмалку 1.824.

Според последните информации, во Сирија загинале најмалку 430 лица, додека во Турција бројката е зголемена на 1.014.

14.20 Нов земјотрес во близина на Истанбул

Земјотрес со јачина од 5,5 степени е регистриран во областа Феризли, која е на само 150 километри од Истанбул.

14.00 Меѓу повредените има и граѓани од Босна и Херцеговина, Северна Македонија и Хрватска

Во урнатините во турскиот град Малатија е затрупан државјанката А.П. Еден од нив живее во Истанбул, но се школувал во Ада Аман, еден од десетте градови погодени од овие големи земјотреси. Во таа прилика и се урнала куќата.

Повредени се и двајца од осумте студенти од Северна Македонија, соопшти денеска македонското Министерство за надворешни работи. Еден ученик се здобил со тешки телесни повреди, но и двајцата се надвор од животна опасност.

13.00 32 земјотреси за 11 часа

Според последните информации, во Турција за 11 часа се регистрирани дури 32 земјотреси.

12:25 Повеќе од 1.500 луѓе загинаа во земјотресите

Бројот на жртвите по серијата земјотреси надмина 1.500 луѓе, пишува DailyMail .

Во Турција досега се регистрирани 912 жртви, а во Сирија 592 лица.

12.10 Камерата го сними вториот разорен земјотрес

Нов земјотрес ја погоди областа околу Кахраманмарас, малку северно од Газиантеп, околу 11:30 часот по наше време.

На социјалните мрежи се појавија видеа кои го покажуваат моментот на тој втор земјотрес .

Во едно видео, репортер известуваше во живо додека шеташе по улицата помеѓу блокови згради, а потоа сè почна да се урива.

11.55 Владимир Путин ветува поддршка за Турција и Сирија

Рускиот претседател Владимир Путин изрази сочувство и вети помош на Турција и Сирија по денешниот земјотрес во кој загинаа повеќе од 1.900 луѓе. пренесува АФП.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган најави дека спасувачките екипи доаѓаат од целата земја за да помогнат.

Бројот на жртви постојано се зголемува

11.45 – Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган соопшти дека според новите податоци загинале 921 лице, а бројот на повредени се искачи на 5.385.

Нов земјотрес ја погоди Турција

11.42 – Турција денеска по трет пат беше погодена од земјотрес, со приближно иста јачина како и првиот. Епицентарот на новиот земјотрес бил на 13 километри јужно од Елбистан.

Првите жртви

9.45 Фаут Окај, потпретседателот на Турција, утринава соопшти дека 1.710 згради се урнале и уништени низ цела Турција во страшниот земјотрес што рано утринава ја погоди земјата.

Според него, досега се пронајдени 284 жртви од земјотресот, додека според првите податоци што ги објави Окај, повредени се 2.323 лица.

Земјотрес, Сирија
ФОТО: AP/GHAITH ALSAYED

Не е како што наведува конечната бројка бидејќи во тек е голема операција за пребарување и спасување и таа информација се менува.

Акцијата за спасување продолжува континуирано.

Според првите информации, од земјотресот биле погодени 10 градови: Газиантеп, Кахраманмарас, Хатај, Османије, Адијаман, Малатија, Шанлиурфа, Адана, Дијарбакир и Килис.

Да го поставиме во понеделник рано наутро, Турција беше погодена од силен земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, а еден час подоцна следеше нов потрес од 6,7. Земјотресот предизвика големи разурнувања и во соседна Сирија, каде што најмногу настрада градот Ал Баб. Тресењето на земјата се почувствува и во други делови на Турција, Грузија, Ерменија и Кипар.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа