СНЕЖНА БУРА ОД СРБИЈА СЕ ДВИЖИ КОН МАКЕДОНИЈА! Претешка ноќ и целосен колапс, 25.000 луѓе БЕЗ СТРУЈА, 250 километри патишта покриени со снег, ДВА МЕТРА ѓубре

ЖИВЕЕ СРБИЈА ПОД СНЕГ!  Претешка ноќ и целосен колапс, 25.000 луѓе БЕЗ СТРУЈА, 250 километри патишта покриени со снег, ДВА МЕТРА ѓубре

Десет патнички автомобили останаа завеани на патот Сјеница – Нови Пазар, а евакуацијата на патниците траеше неколку часа . Оваа делница преку Дуга Пољана се уште е целосно непроодна и забранета за сообраќај.

 

– Повеќе од 10 луѓе останаа заглавени во снегот. Сите се евакуирани заедно и се безбедни. Станува збор за една од најопасните делници и затоа се повикуваат возачите да не излегуваат на пат додека траат овие временски услови. Дува многу силен ветер кој создава шут висок неколку метри и им ја отежнува работата на патниците. Штом ветрот стивне и временските услови дозволат, започнува расчистувањето на патот“, изјави Сенко Ибровиќ од компанијата „Нови Пазар пут“.

 

9,50 легло во Црно Трава и до два метра

Снегот проследен со бурни ветрови целосно ја затрупа општина Црна Трава, каде наврна и метар снег, а шутот беше висок и до два метри, а ветерот им отежна на патниците кои се обидуваат да го расчистат главниот пат кон Црна Трава со механизација.

Претседателот на општината Славољуб Благојевиќ за РТС изјави дека 250 километри локални патишта се покриени со снег.

 

Снег, невреме, ѓубре
ФОТО: РИНА

Струја има, домаќинствата се снабдуваат со основни прехранбени производи, но проблем е силен ветер и температура од минус 10 степени.

На блиското Влашинско Езеро дел од жителите не можат да се отворат поради снежни наноси Припадници на Секторот за вонредни состојби при МВР се ангажирани за отстранување на последиците од временските непогоди, а синоќа 90 пожарникари-спасувачи со 38 возила од Белград. , Нови Сад и Сремска Митровица на терен, Панчево, Ниш, Сомбора, Ваљева, Јагодина, Ужице и Смедерева.

09.40 564 трафостаници без струја

На територијата на Република Србија без напојување се регистрирани 564 трафостаници, поради што без електрична енергија се 25.220 корисници.

Екипите за дистрибуција на електрична енергија се на терен и ги поправаат дефектите.

Белведер, снег
ФОТО: РИНА

Поради снежната бура, состојбата е многу отежната на планинските патни правци кон територијата на општина Ивањица. Делницата Преко Брдо – Одвраќеница се уште е снежна и непроодна.

Голија, снег, виулица
ФОТО: INFOLIGA.RS

– Од синоќа непрооден е и патот Мочиоци – Јасеново кој ја поврзува Ивањица со Нова Варош. Во текот на денот на таа делница се испраќа утоварувач за да се подготви патот, додека на Одвраќеница се уште не е почнато чистењето бидејќи се уште дува силен ветер и не може да се справи со огромни снежни наноси – изјави Витомир Арсовиќ од Путево Ивањица. .

Борба со снежните наноси
00:22

Борба со снежните наноси

Беше многу тешка ноќта за возачите во населбата Златибор кои со часови и часови минуваа на терен, одржувајќи го главниот пат кон Црна Гора прооден.

– Во текот на ноќта не беа исклучени камионите и тешката механизација. Успеавме да се избориме со снежната бура и во секое време првите приоритетни патишта беа проодни. На теренот имаше дваесетина возила, грејдери, натоварувачи, булдожери и трактори. Снежните врнежи сега престанаа и започнато е чистење на патните правци од втор и трет приоритет – нагласи Ален Мушановиќ од АД Путеви Ужице.

Во текот на ноќта на територијата на градот Чачак цело време била ангажирана механизацијата, сите патишта се проодни и нема завеани села и домаќинства.

9.30 МУП: Не тргнувајте по патот за Копаоник

Во последните 24 часа во Србија се евидентирани 161 вонреден настан, додека 140 пожарникари-спасувачи работеле на отстранување на последиците од силното невреме, соопшти Секторот за вонредни ситуации на Министерството за внатрешни работи на Србија.

Припадниците на таа служба им помагале на граѓаните во завеаните подрачја и возилата кои излетале од патот или биле покриени со снег.

Александар Радосављевиќ од Одделението за вонредни состојби на МУП апелираше да не се оди на пат без итна потреба.

„Во никој случај не треба да тргнуваат на патот во правец Сјеница, Копаоник и Рашка. Патиштата кон Копаоник беа во прекин. Сега состојбата е нормализирана. Патните правци Јошаничка Бања-Копаоник и Рудница-Копаоник се проодни, додека патот Брус – Копаоник, но забележуваме дека нема завеани лица“, посочи Радосављевиќ.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа