ПОРАНЕШЕН ИЗРАЕЛСКИ ПРЕМИЕР: Путин цврсто ми вети дека нема да го убие Зеленски! Володимир: Дали си сигурен? Бенет: Да, 100 проценти!

Поранешниот израелски премиер Нафтали Бенет изјави во подкаст објавен во саботата дека рускиот претседател Владимир Путин го уверил дека нема да го убие украинскиот претседател Володимир Зеленски за време на состанокот во март минатата година.

 

Во интервјуто за подкаст на израелскиот новинар и медиумска личност Ханох Даум, Бенет рече дека кога се враќал на московскиот аеродром од состанокот со Путин, му се јавил на Зеленски и му рекол дека рускиот претседател ветил дека нема да преземе чекор против неговиот живот. , пишува израелски Хаарец .

Нафтали Бенет, Владимир Путин
ФОТО: EPA-EFE/YEVGENY BIYATOV / SPUTNIK / КРЕМЛИН БАЗЕН ЗАДОЛЖИТЕЛЕН КРЕДИТ

„Потоа Зеленски ме праша „Дали си сигурен? и му реков: „Да, 100 отсто, тој нема да те убие“, додаде Бенет.

 

Според Бенет, Зеленски тогаш се согласил да се откаже од идејата Украина да влезе во НАТО.

„Сè што направив беше координирано со САД, Германија и Франција“, рече Бенет.

Нафтали Бенет, Владимир Путин
ФОТО: EPA-EFE/YEVGENY BIYATOV / SPUTNIK / КРЕМЛИН БАЗЕН ЗАДОЛЖИТЕЛЕН КРЕДИТ

Средбата меѓу Бенет и Путин во 2022 година се одржа во строга тајност, со што Бенет стана првиот западен лидер кој се сретнал со руски претседател по инвазијата на Украина.

На состанокот на владата следниот ден во Ерусалим, Бенет размислуваше за состанокот, велејќи: „Ќе продолжиме да помагаме онолку колку што ќе биде побарано од нас“. Дури и ако шансите не се добри, штом има мало отворање имаме пристап до сите вклучени страни и можност да помогнеме, мислам дека наша морална должност е да го направиме секој обид“.

Бенет додаде дека „додека е запалена свеќата на надежта, ние мора да се стремиме; можеби сè уште можеме да дејствуваме“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа