ПОКАНЕТЕ ГО ПУТИН: Макрон контактира со претседателот на Русија на барање на Зеленски

ПОКАНЕТЕ ГО ПУТИН: Макрон контактира со претседателот на Русија на барање на Зеленски

Телефонските разговори на францускиот претседател Емануел Макрон со неговиот руски колега Владимир Путин главно се одвивале „по барање на украинскиот претседател Зеленски“, изјави во саботата портпаролката на француското Министерство за надворешни работи.

 

Зеленски јавно изјави дека никогаш нема да разговара лично со Путин и дека мировните преговори со рускиот лидер ги направи нелегални.

 

„Макрон го поканува претседателот Путин главно на барање на претседателот Зеленски и секогаш во координација со нашите сојузници за да се одржи каналот за дијалог“, рече портпаролката на Министерството за надворешни работи Ен-Клер Лежандре во интервју за RTVI.

 

Киев никогаш не призна дека Зеленски врши притисок врз неговите западни поддржувачи да разговараат со Путин , а самиот украински лидер во октомври потпиша декрет за забрана на преговорите со Москва, освен ако „вториот претседател на Русија“ не го замени сегашниот окупатор на Кремљ. Откако разговорите официјално беа прекинати, Зеленски постојано вети дека ќе употреби сила за да ја заземе руската територија за која има право на Украина, вклучувајќи го и Крим.

Меѓу западните лидери, Макрон е едно од малото малцинство кое одржува контакт со Путин. И тој и германскиот канцелар Олаф Шолц одржуваат редовни телефонски разговори со рускиот лидер од почетокот на специјалната воена операција на Москва во Украина пред речиси една година.

Лежандре рече дека во одреден момент „Украинците ќе одлучат дека е дојдено време за преговори“. Затоа сметаме дека е корисно да се одржи овој канал на дијалог“.

Макрон и Шолц беа осудени од нивните источноевропски сојузници за нивните разговори со Путин. „Зошто да разговараме со него? Тој е воен злосторник“, рече естонскиот премиер Каја Калас минатото лето. Чувствувам дека ако сите постојано му се јавуваат, тој нема да добие порака дека е изолиран“.

Иако Макрон ги бранеше своите разговори со Путин и јавно зборуваше за потребата од постигнување договор за прекин на огнот, тој продолжи да ја снабдува војската на Киев со се потешко оружје. Франција минатиот месец објави дека ќе испрати борбени возила на пешадија во Украина, а Макрон минатата недела одби да отфрли евентуален трансфер на борбени авиони.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа