ЗАПАДНИ САНКЦИИ ПРОТИВ РУСИЈА: Дали е таен договор меѓу Вашингтон и Москва за економски слабеење и распаѓање на Европската унија?!

ЗАПАДНИ САНКЦИИ ПРОТИВ РУСИЈА: Дали е таен договор меѓу Вашингтон и Москва за економски слабеење и распаѓање на Европската унија?!

 

Санкциите на Европската унија против Русија го покажуваат лицемерието на Западот.

 

Гледајќи го графиконот, официјалната статистика на Евростат, која е официјална статистика на ЕУ, а објавена од Политико, американско списание кое има европско издание и се занимава со прашањето колку и каков увоз од Русија беа од февруари до август 2022 година, од тоа може да се види како Западот ги почитуваше санкциите што ги воведе кон Русија.

 

Графиконот покажува колку е зголемен увозот за тие 6 месеци од февруари до август 2022 година во споредба со 2021 година за истиот период.

 

Германија 33, Полска 24, Италија 100 отсто, Франција 84, Холандија 51, Белгија 78, Унгарија 132, Шпанија 51, Австрија 139, Финска пад од 7 отсто, Словачка 71 отсто, Бугарија 116, Романија 35, Литванија намален за 25, Словенија зголемен увоз за 346 отсто, Летонија се намали за 8, Данска 84 отсто, Хрватска бележи пораст од 58 отсто, Шведска 60 отсто, Ирска исто така се намали за 20 отсто, Кипар забележа раст од 138 отсто, Луксембург за 268 отсто.

 

Треба да се знае дека САД двојно го зголемија увозот од Русија. Ова се податоците објавени во ноември 2022 година во однос на 2021 година.

 

На Америка не и пречи да увезува ѓубриво, гас, нафта, а на Русите не им пречи американските чипови што ги ставаат во ракетата. Повторувам, но луѓето не веруваат дека ова е заеднички проект на Америка и Русија против ЕУ, бидејќи никој досега не направил анализа како санкциите би се одразиле на Европската унија. Затоа што Американците им порачаа на своите земјоделци да продолжат да увезуваат вештачки ѓубрива од Русија, само што не објавуваат јавно, туку увезуваат колку што им треба и дека нема да бидат кривично гонети.

Таа вест е објавена и во американските и во руските медиуми.Суштината на неа според мене е дека Украина е алатката со која ќе удираат по ЕУ, бидејќи на Русите и на Американците им е доста од страдање Берлин и се друго и оние економските правила на ЕУ. ЕУ не е добро напишана, а овие бројки се официјални, и тука може да се види дека во основа за време на оваа криза има многу лицемерие бидејќи Украина не и објави војна на Русија или Русија – Украина затоа што Украинците потпишаа договор со „Газпром“ дека во случај на какви било конфликти, транспортот на гас е прекинат на територијата на Украина.

Гасот оди преку Украина, потоа Русите го плаќаат транспортот на гасот убаво и уредно, потоа добро им доаѓа на Украинците да купат оружје за да пукаат во Русите, тоа го прават Русите, и тие купуваат се муницијата што им е потребна за пари од ЕУ.

Едноставно, Русија не е СРЈ, не може херметички да се затвори. Ова е удар за ЕУ ​​за економски да ја ослабне и да се распадне. Русите и Американците тргуваат меѓу себе, поради што многу земји од ЕУ не се подготвени да ги почитуваат санкциите.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа