10 ГОДИШНА ЗАТВОРСКА КАЗНА ЗА БУГАРСКИОТ ПРАТЕНИК ШТО БЕШЕ ТЕПАН НА ГРАНИЦА

Прочитај за: < 1 минутаБугарскиот пратеник Ангел Ѓорѓиев и уште петмина во моментов се наоѓаат во Основниот суд во Крива Паланка, каде пред судија на претходна постапка ќе се одлучува за превземање на мерки за обезбедување на бугарските државјани кои попладнево нападнаа цариник, а на двајца полициски службеници на граничниот премин „Деве Баир“ им нанесоа тешки телесни повреди, објави Инфомакс.

 

На Бугарскиот пратеник Ангел Ѓорѓиев но и на останатите бугарски државјани им согласно Кривичниот закон во член 383 став 3 им се заканува казна затвор од една до 10 години.

„…Ако при извршувањето на делото од став 1 на службеното лице или на лицето кое помага му е нанесена тешка телесна повреда, сторителот ќе се казни со затвор од една до десет години…“ – стои во став 3 од член 383 од Кривичниот закон на Р.Македонија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа