Белата куќа ги демантираше информациите дека директорот на ЦИА Вилијам Барнс му понудил на рускиот претседател Владимир Путин една петтина од територијата на Украина за да се стави крај на тековната војна како дел од мировниот план изготвен во име на претседателот Џо Бајден, пренесе БГНЕС.

 

Шон Дејвид, заменик портпарол на Советот за национална безбедност на Белата куќа, изјави за „Њузвик“ дека извештајот на швајцарско-германскиот весник „Ноје Цирхер Цајтунг“ (НЗЗ) „не е точен“ и дека ЦИА ќе го каже истото.

 

NZZ во четвртокот објави, цитирајќи високи германски претставници за надворешна политика, дека во средината на јануари Барнс им претставил на Киев и Москва мировен план за ставање крај на војната што започна кога Путин ја нападна Украина на 24 февруари 2022 година.

 

Според весникот, предлогот нуди „околу 20 отсто од територијата на Украина“ – приближно колку големината на источниот украински регион Донбас.

 

Претставник на ЦИА изјави за Newsweek дека извештаите на NZZ дека Барнс отишол на тајно патување во Москва во јануари и дека имал понуда за мир во име на Белата куќа се „апсолутно лажни“.

Минатиот месец, Барнс тајно патувал за да се сретне и да го информира украинскиот претседател Володимир Зеленски во Киев, објави Вашингтон пост. Дмитриј Полјански, првиот заменик постојан претставник на Русија во ОН, изјави за Newsweek дека објавата е „интересна“, но не може да „коментира (шпекулации)“.

Киев и Москва, наводно, ја одбиле понудата. Украина ја отфрли понудата „затоа што не сака нивната територија да биде поделена“, додека руските власти рекоа дека „сепак ќе ја добијат војната на долг рок“, објави NZZ.

Германските политичари рекоа дека Бајден сака да избегне долготрајна војна во Украина и дека ја понудил територијата како дел од мировниот план. И кога Украина и Русија ја одбија понудата, администрацијата на Бајден вети дека ќе му обезбеди на Киев тенкови Абрамс, според весникот.

На 25 јануари САД објавија дека ќе испратат до 31 тенк М1 Абрамс во Украина. Германија, исто така, рече дека ќе и обезбеди на Украина 14 од нејзините тенкови Леопард 2А6 и ќе им дозволи на земјите партнери да реекспортираат други тенкови за да му помогнат на Киев.

Речиси една година по војната, Украина и Русија не се поблиску до мирот, коментира „Њусвик“. Украина бара Русија целосно да ги повлече своите трупи од украинската територија под нејзините граници од 1991 година, репарации, гонење на руските лидери за воени злосторства и членство во НАТО.

Русија се залага за меѓународно признавање на четирите делумно окупирани украински територии кои Путин незаконски ги анектираше во септември, а рускиот лидер сè уште ветува дека ќе ја „демилитаризира“ и „денализира“ Украина.

Портпаролот на Путин, Дмитриј Песков, во понеделникот изјави за новинарите дека разговорите меѓу Русија и Украина „сега се невозможни, бидејќи за нив нема услови ниту де факто ниту де јуре“.

Полјански изјави за Newsweek дека мировните преговори меѓу Киев и Москва „неизбежно ќе се случат. Но, тоа е повеќе меѓу Русија и Западот, Украина покажа целосен недостаток на суверенитет. Колку подолго чека Западот, толку полош ќе биде исходот.“ за Киев. “