Американската војска собори кинески шпионски балон над Атлантскиот Океан, ексклузивно објави Fox News. Според телевизиски извори, балонот бил соборен во саботата во близина на брегот на Јужна Каролина.

 

Како што пренесува Fox News Live, американскиот претседател Џо Бајден дал официјална наредба за негово отповикување. Американската војска чекала бродот да тргне кон морето пред да го собори. Во близина на балонот, наводно, биле забележани борбени авиони.

 

Висок претставник на одбраната рече за време на брифингот во четвртокот попладне дека американската влада е „уверена“ дека набљудувачкиот балон е од Народна Република Кина. Запрашан за балонот во саботата од новинар, Бајден рече „ние ќе се погрижиме за тоа“.

 

Претходно во саботата беше објавено дека Федералната управа за авијација го затворила воздушниот простор во близина на бреговите на Јужна и Северна Каролина.

Бродот на американската морнарица УСС Картер Хол е подготвен да ги извади остатоците од водата – на него има кран тежок 30 тони, пренесува euro weeklynews.

Пекинг призна дека балонот со топол воздух потекнува од Кина. Сепак, тие тврдат дека тоа е само временска сонда која го изгубила својот курс. Во исто време, Пентагон го отфрла ваквото тврдење и нагласува дека станува збор за специјална разузнавачка алатка.

Какви ќе бидат последиците

Политичката врева околу шпионскиот меур не само што ја попречи планираната посета на Пекинг на американскиот државен секретар Ентони Блинкен, туку и се заканува да ги поткопа напорите на двете земји да ги поправат нивните расипани односи.

Одговорот на Соединетите Држави на, како што изгледа, кинеската шпионска мисија ќе има долгорочни последици врз напорите за стабилизирање на односите, кои веќе се блиску до историски најниски нивоа, пренесува новинската агенција UNIAN.

Некои американски пратеници се обложуваат дека претседателот Бајден ќе ја повика Кина одговорна за, како што официјалните лица го нарекуваат „неприфатливо кршење на суверенитетот на САД“.

Блинкен, кој го одложи патувањето што требаше да започне во петок и да биде прва посета на кинескиот секретар од 2018 година, рече дека ќе биде подготвен да го посети Пекинг „кога ќе дозволат условите“.