На граничниот премин меѓу Бугарија и Северна Македонија – Гуешево-Деве Баир му се заканувале и тепале пратеникот на „Вазраждане“ Ангел Георгиев, а со него биле и бугарски државјани, пишува партијата во порака до медиумите.

Стотици Бугари денеска се упатија кон Скопје во чест на 151-годишнината од раѓањето на бугарскиот револуционер Гоце Делчев. Голем дел од нив беа подолго време задржани на граничните пунктови, поради „проблем со системот“. 

 

Еве што напиша на Фејсбук лидерот на „Вазраждане“ Костадин Костадинов: 

„Народниот пратеник од Пловдив, Ангел Георгиев, до неодамна беше претепан и уапсен од македонските граничари на граничниот премин Ѓуешево, додека од неговиот телефон директно пренесуваше на Фејсбук.

Ова веќе не е провокација од хулигани или опозициски партии во Македонија. Ова е бесрамна провокација од страна на владата на Македонија!!!“.

 

 

На граничниот премин Деве Баир се приведени тројца бугарски државјани, кои се обиделе физички да ги нападнат полицајците, соопшти македонската полиција.

„Околу 12 часот и 45 минути на Граничниот премин Деве Баир го нарушиле јавниот ред и мир од страна на Г.З.(35), А.Х.(50) и Р.Х.(54) – бугарски државјани кои вербално, смело и непристојно искажувале грди зборови, а потоа се обиделе да нападнат. полициските службеници, при што се приведени и се работи на целосно расчистување на случајот“, се вели во соопштението на македонското МВР.