Тројца романски државјани починаа, а четворица итно се пренесени во медицинска установа за да ја добијат потребната медицинска помош по автобуската несреќа во Словенија, соопшти романското Министерство за надворешни работи, цитирано од Агерпрес.

Амбасадата на Романија во Љубљана е известена од локалните власти за сообраќајната несреќа што се случи во петокот рано наутро во областа на градот Мурска Собота, североисточна Словенија, во која учествуваше автобус со романски регистарски таблички со 32 романски државјани за Италија. .

 

Претходно во петокот Асошиетед прес објави дека автобус со странски регистарски таблички се превртел во североисточна Словенија. Инцидентот се случил околу 5 часот во близина на градот Мурска Собота, се вели во соопштението на полицијата. 

Сликите од местото на настанот покажуваат дека автобусот се превртел на страна во тревата покрај патот. Автобусот очигледно се лизнал по тревна падина откако удрил низ ограда. Во тек е истрага за утврдување на причините за несреќата.