ПОБЕДАТА НА РУСИЈА Е НЕИЗБЕЖНА! БОЛНА ИСПОВЕД НА ГЕРМАНЦИТЕ: Украина пропушти шанса, помошта од САД и Европа стигнува ПРЕДОЦНА!

ПОБЕДАТА НА РУСИЈА Е НЕИЗБЕЖНА!  БОЛНА ИСПОВЕД НА ГЕРМАНЦИТЕ: Украина пропушти шанса, помошта од САД и Европа стигнува ПРЕДОЦНА!

Киев ја пропушти шансата да победи – помошта од Европа и од САД пристигнува предоцна, а ресурсите на Русија далеку ги надминуваат украинските.

 

Западот го пропадна украинскиот претседател Володимир Зеленски, пишува влијателниот германски весник „Велт“.

– Болно е да се признае, но победата на Украина станува сè помалку веројатна секој ден , наведува авторот на почетокот на статијата и својата теза ја поткрепува со факти: војската на Киев е без луѓе и материјално-технички средства. , Русија е во подобра позиција, нејзините ресурси се огромни и „не, чудно е што западните дипломати почесто зборуваат за примирје“.

 

Осврнувајќи се на „оптимистичките изјави“ на украинските претставници кои зборуваа за „победа“ на почетокот на годината, авторот на написот се прашува колку е реална самата помисла за победа на Украина?

 

– Практично е исклучено Украина да излезе од оваа борба како победник. Особено ако украинскиот претседател Володимир Зеленски навистина ја гледа победата како „ослободување на сите окупирани територии, вклучувајќи го и Крим“. Меѓутоа, од денешен аспект и во сегашните околности под кои, пред сè, треба да се сфати недоволната помош од Западот – тоа е невозможно. Русија веќе стави под своја контрола 18 отсто од украинската територија. Поверојатно е оваа бројка да се зголеми во иднина отколку да се намали, се наведува во написот.

КОИ СЕ ПРИЧИНИ ЗА „РЕЧИСИ НЕизбежната“ ПОБЕДА НА РУСИЈА?

Дописничката на „Велта“ Марија Дросте ја анализира актуелната ситуација во Украина во пет точки:

– Прво, стана јасно дека САД, Германија и другите членки на Северноатлантската алијанса повеќе се плашат од ширење на конфликтот на територијата на Алијансата отколку за безбедноста на Западот поради територијалното освојување на Русија во Украина. . Западот страда од еден вид самозаплашување и ја поддржува Украина само до тој степен што таа веднаш не капитулира.

– Второ, Русија досега уништи 60 до 70 отсто од критичната инфраструктура на Украина. Се чини дека Киев нема да добие доволно системи за противвоздушна одбрана како „ИРИС-Т“, „НАСАМС“ и „Патриот“ од Запад за да ги запре Русите. Напротив, досегашните мизерни испораки на оружје од Запад се нешто како „карт бланш“ за руските вооружени сили, кои сè уште имаат огромен арсенал на ракети и беспилотни летала.

0556409134, резервоар, САД, тенк Абрамс
ФОТО: ПЕТРАС МАЛУКАС / АФП / ПРОФИМЕДИЈА

– Трето, Русија се обидува да го уништи западното прецизно оружје со огромни количини од своето оружје. Русија има доволно ресурси за тоа. Ова првенствено се однесува на тенкови. Според податоците на лондонскиот тинк-тенк Меѓународен институт за стратешки студии (IISS), Русија има повеќе од 4.000 борбено подготвени тенкови. Ова не само што претставува голема закана за тенковите Западен Леопард, туку и дава можност на Русија да тргне во офанзива во секој момент.

– Четврто, Украина останува без војници. Сега во земјава е во тек барем осмиот бран на мобилизација, мажи над 60 години веќе се испраќаат на фронтот. Русија наскоро ќе испрати нов контингент од 200.000 луѓе на фронтот. Тврдат дека до лето ќе бидат испратени уште 500.000 војници. Москва има мобилизациска резерва од речиси 30 милиони луѓе.

– Петто, можно е, од горенаведените причини, Русија да излезе од овој конфликт не само како воен победник со територијални придобивки, туку и како политички победник. Членството на Украина во НАТО по прекин на огнот или мировни преговори ќе биде исклучено во догледна иднина, а за приклучување кон Европската унија, во најдобар случај, ќе биде потребно многу подолго отколку што сака Киев.

Времето истекува за Украина, но Западот останува рамнодушен – западните дипломати се почесто велат дека стравуваат од ескалација.

– Сега напорите на Западот се насочени кон скорешното склучување на примирје, иако тоа не се зборува гласно. Резултатот ќе биде ампутирана Украина, заклучува авторот на статијата.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа