„НИШТО НЕМА ДА ГИ СПАСИ ГЕРМАНИТЕ ОД РУСКИ БЕС“ Милетиќ: Ни вселенски бродови нема да им помогнат! Русија за ОВА се подготвува 10 години

„НИШТО НЕМА ДА ГИ СПАСИ ГЕРМАНИТЕ ОД РУСКИ БЕС“ Милетиќ: Ни вселенски бродови нема да им помогнат!  Русија за ОВА се подготвува 10 години

Во тек е 345-от ден од војната во Украина . Европската унија планира нов пакет санкции против Москва до годишнината од руската инвазија на Украина на 24 февруари, изјави вчера во Киев претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

 

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров вели дека Москва сака крај на војната, но дека тоа зависи и од поддршката на Западот за Киев. Лавров вели дека руските сили ќе одговорат на испораката на западно оружје со поголем дострел во Киев со обид да ги оттурнат украинските трупи подалеку од линиите на фронтот и со тоа да создадат безбедна тампон зона.

 

Украина
ФОТО: АП МИХАИЛ КЛИМЕНТЈЕВ

Состојбата во Украина и најавените санкции беа разговарани во емисијата Пулс на Србија со гостите Лука Кастратовиќ , генерал-мајор во пензија и проф. д-р Дејан Милетиќ од Центарот за проучување на глобализацијата.

Лука КАстратовиќ
ФОТО: КУРИР ТВ

Милетиќ изјавите на руските функционери ги нарече охрабрувачки, додека Кастратовиќ ги коментираше примарните показатели за избувнувањето на конфликтот.

– Кога ќе ги погледнеме показателите за избувнувањето на конфликтот, и активирањето кога украинските сили, односно Американците наредија да ги урнат спомениците на борците од Втората светска војна, ова се влошува. Ја спомнав 2007 година, во која една од стратешките задачи беше да се уништи Русија – рече Кастратовиќ, а потоа спомна уште еден настан:

– Пред да биде вратен Крим во управата на Русија, имаше воена вежба во Црното Море на која Американците се обидоа да ги доведат своите поморски сили, кога 17 први офицери и подофицери поднесоа оставки, наведувајќи дека не сакаат да бидат глинени. гулаби – рече дека е Кастратовиќ.

КОНФЛИКТОТ ВО УКРАИНА СЕ ЕСКАЛИРА
01:13

КОНФЛИКТОТ ВО УКРАИНА СЕ ЕСКАЛИРА

Русија мирно си го расчистува патот, како што рече Милетиќ, го подготви јавното мислење и ги елиминираше слабостите на своето општество, за да дојде до конфликт во сосема ново руво.

-САД строго внимаваат да не бидат на првата линија на иритирачката Русија. Тие прво ги ослободуваат германските леопарди, а потоа ги оставаат Германците да полетаат, но никој не направи повеќе за да ја хомогенизира руската одлучност од овие тенкови донесени на фронтот – рече Милетиќ, велејќи дека „сега се испратени и вселенски бродови, дури и тие нема да бидат може да одлучи за исходот“.

– Германија се пријави, тоа е парадокс, а тие не го прават тоа доброволно. Но, тоа нема да ги спаси од рускиот гнев, бидејќи за време на Втората светска војна загинаа 20 милиони Руси, тоа е страшно крвопролевање – нагласи Милетиќ, додавајќи дека војната ескалира во Трета светска војна.

Украина
ФОТО: АП

Поразот на Русија не е реален, смета Милетиќ, но смета и дека САД нема да излезат како губитник во овој конфликт.

– Често го спомнуваат убиството на Путин, тие пораки ги испраќаат до руската јавност, а исто така Русија нема да ја уништи Америка без еднакви жртви. Во двете земји растат внатрешните немири и политичката тензија, што е еднакво на најтемните денови. Не го знаеме моментот на внатрешна ескалација. Засега помалку проблеми може да се видат на руска, отколку на американска страна – рече тој.

Корените на овој конфликт се подметнати одамна, а тие се враќаат во Елцин и како што рече Кастратовиќ, тие вредно и долго време работат на ослабување на Русија.

– Судбината на Русија отсекогаш била пробиена преку Украина. Раздели па владеј, тоа е мотото на НАТО лобистот сега. Кога велат дека Русија е окупатор, дека го окупирала Сибир и дека стигнала до Берлин во 1945 година, гледаме дека немаат повеќе аргументи, самите откриваат одредени тајни. Со сите средства се обидуваат да ја ослабат Русија, руската армија – рече Кастратовиќ.

Изјава на министерот за одбрана на Украина:

Украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников изјави дека Русија подготвува нова офанзива од големи размери која би можела да започне на 24 февруари, на првата годишнина од почетокот на војната. Според него, Русија мобилизирала до 500.000 резервисти.

Милетиќ изјави дека изјавата на министерот за одбрана на Украина не е изненадувачка.

-Несомнено е дека воените капацитети на Русија се подигнати на повисоко ниво отколку што беше на почетокот на конфликтот и во таа смисла концентрацијата на воената моќ не може да биде неискористена. Ништо не е изненадувачки. Русија ги затвори своите слабости и може да започне многу посериозна операција. Десет години подготвувала сè според планот . Ровови, подземни премини, тунели, сега полека ја поместуваат територијата, кога ќе направат ненадејни пробивања, па се гледа дека украинските војници имале 12 циклуси на мобилизација, тогаш, колку се раселени – праша Милетиќ, нагласувајќи дека само границите со Белорусија се движат во должина од 1.100 километри и тоа само со Русија и дека нема никаква логика во никаква предност на Украина.

– Невозможно е Украина да победи – рече Милетиќ, дополнувајќи ги податоците за изјавите на пензионираниот американски генерал во кои вели дека жртвите во Украина се повеќе од 150.000, а загинатите и ранетите над 40.000.

– Тоа се огромни жртви. Зборувам во смисла дека новиот руски пуч тешко ќе се одбрани – заклучи тој.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа