ГИГАНСКИ КИНЕСКИ ШПИОНСКИ БАЛОН СТИГНА НАД МОНТАНА: Бајден по препорака на Пентагон го спречи соборувањето! Дали го набљудувал НОРАД?!

ГИГАНСКИ КИНЕСКИ ШПИОНСКИ БАЛОН СУГНА НАД МОНТАНА: Бајден по препорака на Пентагон го спречи соборувањето!  Дали го набљудувал НОРАД?! држави открија, како што велат, кинески балон за набљудување кој лебди над северозападниот дел на Соединетите држави, соопшти Пентагон, откритие што доаѓа неколку дена пред посетата на државниот секретар Ентони Џ. Блинкен до Пекинг.

 

Претседателот Бајден одлучи засега да не го соборува балонот, откако претставници на Пентагон препорачаа дека тој би ризикувал делови да паднат врз луѓето на земја, изјави висок функционер во одбраната кој не беше овластен да зборува јавно, според Њујорк Тајмс . во која се наведува дека се работи за шпионски балон.

 

Одлуката за објавување на откритијата се чини дека ја извести Кина дека нејзините активности се следат пред посетата на Блинкен на Пекинг, прва посета на американски државен секретар во последните шест години, за време на која се очекува тој да се сретне со претседателот Кси Џинпинг.

Ненадејното појавување на балонот сигурно ќе ги подигне веќе ескалирачките тензии меѓу двете сили.

Официјалниот претставник рече дека иако не е прв пат Кина да испраќа шпионски балони во Соединетите држави, се чини дека овој се задржал подолго над земјата. Сепак, висок претставник на администрацијата, кој сакаше да остане анонимен, рече дека балонот не претставувал воена или физичка закана и додаде дека има ограничени можности за собирање разузнавачки информации.

Друг претставник на одбраната рече дека Пентагон не мисли дека балонот има голема ефикасност во споредба со она што Кина може да го собере преку сателитски снимки.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа