Со Бугарите на иста маса НЕ, садење тикви НЕ, внесување во уставот НЕ, се додека не престанат со нивниот примитивизам иредентизам, и шовинизам.

Сликарот Пенушлиски го повлече своето дело од бугарскиот културен центар со зборовите: Додека не престане тој примитивизам на негирање на македонството од нивна страна секое изложување на мои дела во нивни институции е травестија.
Толку е просто бе луѓе.
Тоа го зборувам со години.
Со Бугарите на иста маса НЕ, садење тикви НЕ, внесување во уставот НЕ, се додека не престанат со нивниот примитивизам иредентизам, и шовинизам.

 

Сашо Тасевски

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа