ПУТИН ПОДГОТВУВА 500 000 ВОЈНИЦИ КОИ ЌЕ ТРГНАТ НА ЦЕЛА УКРАИНА? : Русија подготвува голема Офанзива! Може да започне на 24 февруари

МИНИСТЕР ЗА ОДБРАНА НА УКРАИНА РЕЗНИКОВ: Русија подготвува голема Офанзива!  Може да започне на 24 февруари со 500.000 војници

Украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников изјави дека Русија подготвува нова офанзива од големи размери која би можела да започне на 24 февруари, на првата годишнина од почетокот на војната. Според него, Русија мобилизирала до 500.000 резервисти.

 

Резников рече дека Москва почнала да собира војници – тој рече дека мобилизирале 500.000 резервисти – и дека на првата годишнина од инвазијата „можеби ќе се обиде нешто“. Со нападот руските сили успеаја да се сетат на Денот на татковината, кој во Русија се слави на 23 февруари.

„Официјално, тие собраа 300.000 луѓе со делумна мобилизација во септември, но кога ќе го видиме бројот на луѓе на границите, бројките се многу поголеми“, рече тој во интервју за француското радио БФМ.

 

Тој додаде дека украинските команданти работат на „стабилизирање на ситуацијата на бојното поле“ додека се подготвуваат за контраофанзива. „Верувам дека можеме да постигнеме воена победа во 2023 година“, додаде тој.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа