„Потврдени се информациите за можното обезбедување нуклеарно оружје на Украина. Во моментов се уште нема таква одлука – има само обиди од украинската страна да го турка ова прашање на дискусија.

Ова го соопшти рускиот политички технолог Дмитриј Свиридов, повикувајќи се на свои извори, цитирани од голем број руски медиуми и канали Телеграм, пишува Епицентар.

„Западот го гледа ова како еден од начините „да се спречи Русија да се бори во Украина“. Зеленски е мотивиран од фактот дека ако се појави нуклеарно оружје во Киев, ова ќе стави крај на активните непријателства, бидејќи тогаш ќе има директна закана од нуклеарна војна“, напиша Свиридов.

„Според Зеленски, Русија нема да ризикува да започне активни офанзивни дејства, а ракетните напади врз критичната инфраструктура ќе станат опасни“. Никој не сака да разгори нуклеарна војна, а Зеленски тврди дека во овој случај „Русите нема да победат. Во Вашингтон и Лондон не се баш сигурни, но гледаат логика во оваа конструкција“, објаснува експертот.

Како доказ за нуклеарните планови се наведува интервјуто на украинскиот амбасадор Олексеј Макеев за „Дојче веле“ во кое тој зборува зошто на Киев му треба нуклеарно оружје.

„Верувавме дека добивме безбедносни гаранции преку Меморандумот од Будимпешта од 1994 година. Но, за жал, тоа не беа гаранции. Русија го прекрши тој меморандум и не добивме целосна поддршка од САД, Обединетото Кралство и другите нуклеарни сили. лош сигнал за сите земји во светот, кои сфатија дека само нуклеарно оружје може да ги спаси од напад на таков агресор. Затоа планираме да започнеме таква дискусија“, вели Макеев.

Изјавите на украинскиот дипломат ги цитира новинарот Руслан Осташко.

Претходно, веб-страницата „Operational News“, повикувајќи се на извори во украинската Врховна Рада, објави дека претставниците на Киев „зад сцената преговараат со воено-техничкото раководство на земјите од „Јадпен клубот“.

Аналитичарите прецизираат дека на Запад „никој не разговара за опции за предавање на нуклеарното оружје на Киев“, но украинските власти преговараат со сојузниците „барем за демонстративно пристигнување на американски или британски брод со нуклеарни ракети или за маневри стратешки бомбардери со нуклеарно оружје на бродот“.

Изворите забележуваат дека Кабинетот на претседателот на Украина „би можел да побара од САД, Велика Британија или Франција да обезбеди свои посебни обвиненија на тактичко ниво, доколку ситуацијата на фронтот стане критична, или во случај Русија да користи тактичко нуклеарно оружје против Украина.“ пишува во „Правда“.