ПО РАЗВОДОТ МОНИКА БЕЛУЧИ БЕШЕ ЛУДО Вљубена ВО ОВОЈ ЧОВЕК, НО НЕ ЈА САКАЛ: ВО 7-мата ДЕЦЕНИЈА СЕ УШТЕ Е АКТУЕЛНО

Она што е Рики Мартин за Латинска Америка, Ерос Рамацоти е за Европа и светот. Италијанскиот шарм, уникатниот глас и одличните хитови на оваа пејачка ќе не воодушеват во април во Белград.

ПО РАЗВОДОТ МОНИКА БЕЛУЧИ БЕШЕ ЛУДО Вљубена ВО ОВОЈ ЧОВЕК, НО НЕ ЈА САКАЛ: ВО 7-мата ДЕЦЕНИЈА СЕ УШТЕ Е АКТУЕЛНО

Осумдесет и пет метри висок, нетипичен за Италијанците, згоден, добро облечен и харизматичен, Ерос Рамацоти ја освои Европа и светот со својата музика кон крајот на 1980-тите. Со таквото звучно име Ерос зрачеше со љубов и еротика со магичен назален глас и страсни љубовни песни. Секој негов настап беше искуство и Рамацоти остана концепт на италијански поп стил, мешавина од стари канцони и нов рок звук. Тој во октомври годинава ќе го прослави 60-тиот роденден, на крајот на минатата година ја започна европската турнеја „Батито инфинито“ (Вечно трепкање), а на 23 април ќе се појави во Белград . Тоа ќе биде можност повторно да се разгори стариот пламен, но и помладите генерации да го запознаат уметникот кој одбележа една ера.

Ерос Рамакоти
фото: Profimedia

Роден е во предградијата на Рим. Таткото Родолфо бил градител од Лацио , а мајката Рафаела била домаќинка од Калабрија. Го добил името Ерос по грчкиот бог на љубовта и почнал да свири гитара на седумгодишна возраст. Со помош на неговиот татко, кој исто така имал музичка дарба, талентираното момче почнало да пишува песни и се обидело да влезе во музичка академија. Не го положил приемниот испит и бил толку разочаран што се запишал на книговодство, за еден ден да стане сметководител. Меѓутоа, сообраќајната несреќа во која загина неговиот најдобар пријател, го врати Ерос во музиката, што тој почна да го прави со сите сили, за да ја победи депресијата.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа