МАКЕДОНЦИ ПОСТАВУВААТ БЛОКАДИ ЗА БУГАРИТЕ КОИ ПЛАНИРААТ ДА ДОЈДАТ НА ГРОБОТ НА ДЕЛЧЕВ

52

Во Република Северна Македонија се подготвуваат да го блокираат патот по граничната точка со Бугарија – Деве Баир, за да ги спречат бугарските патриоти да учествуваат на прославата на 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев на 4 февруари. На социјалните мрежи се упатува повик до граѓаните на РСМ да учествуваат во блокадата на патот Куманово-Скопје, пишува „Телеграф“. „Дојдете со камиони, трактори, автомобили и друга опрема и поддржете го протестот. Кумановци – ве повикуваме во 9 часот да ја блокирате патарината кон Скопје. Да не дозволиме бугарските неонацисти да плукаат по споменот на големиот Гоце Делчев“, се вели во објавата на Фејсбук. Состанок

По повод очекуваните провокации, во понеделник министерот за внатрешни работи Иван Демерџиев и претседателот на Агенцијата за национална безбедност Пламен Тончев заминаа за Скопје, каде што остварија средба со првиот човек на северномакедонското Министерство за внатрешни работи, Оливер Спасовски. . „Сакаме да упатиме јасно предупредување дека нема да биде дозволен никаков инцидент за време на прославата на Гоце Делчев.

Полицијата ги презеде сите мерки за да се спречи сообраќајна незгода. Ќе се обезбеди безпроблематична прослава на Гоце Делчев. Нашето пријателство со Бугарија ќе продолжи и заедно ќе гарантираме стабилност во двете земји и во регионот“, изјави Спасовски по средбата со бугарската делегација.

Смири се, олабави се

„Имавме плодна работна средба. Разговаравме за сите прашања – од една страна коментиравме како да се обезбеди безбедно и без проблеми одбележување на годишнината од Гоце Делчев, добив уверување од македонските власти дека ќе помине мирно; Јас од моја страна ветив дека луѓето кои доаѓаат од Бугарија нема да одговорат или да бидат причина за провокации“, изјави Демерџиев по средбата.

Водачот на Бугарското националноослободително движење во Македонија и Одра Тракија Георги (Гоце) Николов Делчев е роден на 4 февруари 1872 година во градот Кукуш. Гробот на револуционерот е во дворот на црквата Свети Спас во Скопје.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа