ЕВА ЗОШТО ВО 1999 ГО УДРИ МОСТОТ ВО ГРДЕЛИЧКАТА КЛИСУРА: Американскиот пилот кој ја бомбардираше ЈУГОСЛАВИЈА откри непознати детали!

34

Полковникот Мајк Петрука, кој леташе десетици борбени летови за време на агресијата на НАТО против Југославија во 1999 година, во својот подкаст откри досега непознати детали за неговите мисии, од кои можеби најинтересни се грешките за време на борбените операции и намерното таргетирање на цивилни цели како бил мост во Грделичката клисура. Тој го критикува Вешљ Кларк за неговото неразбирање на борбената авијација, но и тврди дека одбил да нападне две православни цркви во селата во Српска!

Подкастот на воздухопловните сили „10 проценти вистинити – приказни од пилотската кабина“ во изминатите две недели објави повеќе детали за борбената употреба на американските воздухопловни сили и другите земји на НАТО над Југославија во 1999 година од кој било друг извор во претходните 24 години.

СЛИКА: PRINTSCREEN/RTS

Благодарение на сведочењето на пилотот на USAF, полковник Мајк Петрука, WSO (Weapons System Officer) на повеќенаменскиот борбен авион F-15E, кој за време на агресијата на НАТО врз Југославија имаше десетици борбени летови, дознаваме до сега необјавени детали од еден аспект. за војната што не е доволно опфатена: за јуришните дејствија, употребата на прецизни средства воздух-земја, детали за борбената употреба на авионите Ф-15Е, етичкиот момент на избор на цели и она што е најинтересно, детали за грешки при борбени акции и намерно таргетирање на цивилни цели, пишува порталот tangosix.rs

Петрука детално го реконструира (заедно со емитувањето на видео снимки од нишанските сензори) ефектот на авионот Ф-15Е на железничкиот мост во Грделичката клисура, при што беше погоден патнички воз кога загинаа најмалку 13 цивили, и објаснува од оперативна, процедурална и техничка страна зошто и на кој начин тоа се случило. Тој открива дека тој е ВСО кој ги таргетирал бомбите што ја уништиле флотата на акрогрупата Летеќе Звезда на аеродромот Голубовци кај Подгорица, ја објаснува тактиката на употреба на авиони за напад против српските сили за воздушна одбрана, ги раскажува нападите врз Лаѓевци, Сјеница, воена инфраструктура и мостови, зборува за грешките на Армијата на Југославија, го искажува своето мислење за ефикасноста на југословенската противвоздушна одбрана, детално го реконструира планирањето на мисијата во која требаше да употреби касетни бомби на две цркви (што тој одби),

НАТО, Србија, бомбардирање, Ф-117
ФОТО: ПРИНТСКРИН, ПРОФИМЕДИЈА

Пет и пол часа сведочење на Петрука за операцијата „Сојузничките сили“ го претставува досега најдеталниот опис на пилотот на УСАФ и НАТО, носи досега нераскажани приказни, но нуди и друга верзија на некои настани што досега никој не ги негира на таков непосреден начин.

Starbaby

Прекарот на полковникот Петрука е Старбејби. Својата летечка кариера ја помина во воздухопловните сили на Соединетите држави како активна должност (потоа во Националната гарда и резервниот офицер за системи за оружје (WSO), односно вториот човек во пилотската кабина на еден од најспособните американски повеќенаменски борбени авиони. F-15E Strike Eagle. Неговата работа беше манипулација со радари, сензори, таргетирање и насочување на прецизна и непрецизна муниција против точки, мобилни и воздушни одбранбени цели. Starbaby потекнува од заедницата „Wild Weasel“ (борбени авиони опремени и вооружени да уништуваат системи за противвоздушна одбрана) и учествувале во речиси сите борбени операции на USAF по Пустинската бура, што резултирало со повеќе од 500 часа борбен лет.

Сведочењето на подкастот „10 проценти вистинито“ започнува со опис на операцијата „Пргав лав“, вежбачките активности и заканите за СР Југославија во текот на 1998 и почетокот на 1999 година. Тој вели дека неговата ескадрила била целосно подготвена за акција на 28 февруари 1999 година и дека неколку недели пред почетокот на агресијата детално симулирале напади над Босна и Херцеговина на секакви цели што ќе ги таргетираат над Србија и Црна Гора. .

Грделичка клисура
ФОТО: YOUTUBE PRINTSCREEN

За време на војната тој беше сместен на аеродромот Авионо во Италија и како и неговите колеги кои летаа со модели C, беше сместен во хотел со четири ѕвезди. Екипите летале еднаш на секои три дена, што, според приказната, значело дека тие секогаш имале еден ден во тој циклус за туризам во Италија од 73 долари на ден.

Авиано тогаш беше дом на 18 авиони Wild Weasel F-16CJ и нивните 36 F-15E. Приказната е дека над 100 од најважните цели биле уништени во првите три дена и дека сè потоа, кога станувало збор за избор на воени или цивилни цели, практично било истегнување и импровизација која повеќе била насочена кон одржување на моментумот. на кампањата и нејзиното времетраење со цел да се постигне политичка цел, а не требаше да се уништат силите на ЈНА. Тој забележува дека Весли Кларк бил воен офицер и индиректно го критикува дека не ја разбира борбената употреба на авијацијата. Тој вели дека целите кои биле избрани по воено оправдување биле наречени „цели на CNN“, дека за нив намерно биле користени „глупави“ бомби Мк-82.

Петрука детално раскажува за првите ноќи на операции кога бил дел од ударните пакети составени од авиони од повеќе земји. Опишува проблеми за време на ATO кои мораа да се одвојат поради доверливоста на употребата кога се користеше F-117A. Илустрира дека USAF и морнарицата биле тие што ја направиле разликата, ги пофалува Французите од сојузниците, ја критикува нивната употреба на Авакс и опишува анегдота од нападот од првата ноќ. Францускиот „Авакс“ погрешно ја протолкувал ситуацијата во воздухот и дел од пакетот „Луфтвафе“ со авиони „Торнадо ЕЦР“ практично избегал поради лажна дојава за непостоечко пресретнување од МиГ РВ и ПВО. Друг срам на Луфтвафе беше што при една операција летаа ноќе со запалени светла надвор и внатре во авионот, бидејќи дотогаш не практикуваа такво летање навечер.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа