Ако уште некои од нас, некои ко оној Борјан новинарот кој бара коските на Гоце да бидат пренесени во некоја педо геј ЕУ дестинација не научија што е пркос и чест, можеа вчера да научат од Ноле. Во три сета, на светот му ја прикажа есенцијата на балканскиот победнички менталитет.

Ако уште некои од нас, некои ко оној Борјан новинарот кој бара коските на Гоце да бидат пренесени во некоја педо геј ЕУ дестинација не научија што е пркос и чест, можеа вчера да научат од Ноле.
Во три сета, на светот му ја прикажа есенцијата на балканскиот победнички менталитет.
После сите нечовечни понижување кои ги доживеа во ковид карантинот на кенгурите, со цел да биде запрен како рекет број еден, да биде збришан од светот на тенисот, се врати на местото каде беше понижуван и ем кочијашки ја испцу цела таа публика која уживаше во неговото понижување и му свиркаше на секој меч, ем ги растури сите на теренот кои едвај чекаа(т) да биде збришан од тенисот за да избијат пред него, ем го освои турнирот, ем им ги зема парите.
Така се бори против тој нечовечен глобализам. Да се сториш стопати подобар од сите негови асови, а потоа безмилосно да ги прегазиш секаде и притоа џентлменски, со насмевка да им дадеш дознаење дека за тебе се мивки. Дека за нив си недостижен.
Ноле е ДНК на овој феномен, на она каков треба да биде суперхероот на иднината кој може да го спаси светот од неговото лудило.
Да бидеш пичкетина не ти треба многу, да бидеш Ноле е идеал.
Така ли е Борјан?

 

Сашо Тасевски

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа