Македонија на нова препрека: Бугарите изгласаа нова декларација во собрание која може да го врати ветото

На последната седница на собраниската Комисија за надворешна политика во Бугарија едногласно била усвоена декларација која мора да се достави на гласање во пленарната сала, јави известувачот на БГНЕС.

Документот „категорично ги осудува актите на насилство и повиците на насилство врз Бугарите во РСМ, нивните организации и клубови, а особено тешкото злосторство врз Бугаринот Христијан Пендиков и цврсто инсистира на преземање систематски мерки од сите институции за откривање и изнесување пред лицето на правдата на сторителите“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа