СИТЕ НИЕ ГО ПИЕМЕ И НЕМАМЕ ПОИМ ШТО МУ ПРАВИ НА НАШИОТ ЦРН ДРОБ: Кафето има голема моќ доколку се конзумира на ваков начин

Ефектот на кафето врз црниот дроб може да биде неверојатен, а никој не би помислил дека еден од омилените пијалоци има таква моќ.

СИТЕ НИЕ ГО ПИЕМЕ И НЕМАМЕ ПОИМ ШТО МУ ПРАВИ НА НАШИОТ ЦРГОР: Кафето има голема моќ доколку се конзумира на ваков начин

Како кафето влијае на црниот дроб, Фото: Shuterstock

Еден од омилените пијалоци кој е суштински дел од утринските ритуали е кафето . Поради основната состојка што ја содржи кафето, односно кофеинот , често е мета на истражување, поради силниот ефект што го има.

Покрај тоа што моментално ја зголемува енергијата и нè буди , некои студии покажаа дека може да го намали ризикот од срцеви заболувања и дијабетес , а може да влијае и на здравјето на црниот дроб .

Кафе
Фотографија од кафе : Shutterstock

Истражувањата покажаа дека кафето има хепатопротективно дејство , што значи дека го штити црниот дроб од оштетување. Пред да дознаете како целото кафе влијае на црниот дроб, имајте на ум дека ова се однесува на црното кафе, без никакви адитиви и дека сè што ќе додадете во него може да ги намали неговите ефекти, пишува Mondo .

Се верува дека кафето може да заштити од фиброза на црниот дроб

Фиброзата на црниот дроб е сериозен здравствен проблем кој се јавува поради акумулација на ткиво со лузни на црниот дроб . Со текот на времето, таа почнува да влијае на функционирањето на црниот дроб, но во пораните фази, фиброзата може да се „преврти“ со промена на животните навики и користење на соодветни лекови.

Една студија објавена во списанието за хепатологија покажа дека редовното консумирање кафе (и чај) помага да се намали ризикот од фиброза на црниот дроб. Еден начин за тестирање на фиброза е со мерење на цврстината на црниот дроб, а оваа студија покажа дека органот е „помек“ кај оние кои пијат кафе.

Кафето добро делува на ензимите

Во црниот дроб, постојат ензими кои забрзуваат одредени процеси во телото, како што се распаѓањето и исфрлањето на токсините , производството на жолчка и слично. Ако телото произведува премногу ензими, тие можат да навлезат во крвотокот , што може да биде знак за оштетување или болест на црниот дроб. Истражувањата покажаа дека консумирањето кафе може да ја намали концентрацијата на ензими во црниот дроб, а со тоа да го намали ризикот од болести и оштетување на тој орган.

Внимавајте со количината

Освен што има позитивен ефект врз организмот , кафето може да биде и негативно ако претераме. Исто така, луѓето кои имаат посериозни здравствени проблеми треба да се консултираат со својот лекар за консумирање кафе.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа