Веќе е во тек дебата за снабдување на Украина со млазни ловци, пишува Политико, повикувајќи се на информации од неколку западни воени претставници и дипломати. Киев долго време инсистира на испорака на борбени авиони и е активно поддржан од балтичките земји, коментира изданието. 

„Следниот природен чекор би биле борбени авиони“, изјави дипломат од северноевропска земја. Неговите колеги потврдуваат дека нивните влади повеќе не ја сметаат идејата невозможна, но стравувањата од ескалација остануваат високи.

 

Вашингтон му кажа на Киев дека испораките на авиони се „засега забранети“, рече дипломатот, но додаде: „Таму има црвена линија – но минатото лето имавме црвена линија на HIMARS и таа се помести. Тогаш тоа беа тенкови и тргна“.

Вториот висок европски функционер, исто така, ја истакна брзината со која западните испораки на оружје се зголемуваат: „Денес ловците се сосема незамисливи, но оваа дискусија може да ја имаме за две или три недели“.

Министрите за одбрана од сојузниците на Украина треба да одржат уште еден самит следниот месец во американската воена база во Рамштајн, во југозападна Германија, каде што се очекува да биде клучен фокус авијацијата и воздушната поддршка.

Холандскиот министер за надворешни работи Вопке Хоекстра минатата недела пред холандскиот парламент изјави дека неговиот кабинет ќе размисли за набавка на борбени авиони Ф-16 доколку Киев ги побара. „Отворени сме, нема табуа“, рече тој.

Тоа уследи по коментарите минатиот месец на словачкиот министер за надворешни работи Растислав Качер, кој рече дека неговата влада е „подготвена“ да ги предаде борбените авиони МиГ-29 од советската ера на Киев и разговараше со партнерите во НАТО и со украинскиот претседател Володимир Зеленски за тоа како да го стори тоа.

На другите високи политичари не им се брза. Германскиот канцелар Олаф Шолц во средата ја отфрли можноста за испорака на борбени авиони, наведувајќи ја потребата да се спречи понатамошна воена ескалација. „Нема да има испораки на борбени авиони за Украина“, рече тој. „Тоа беше јасно кажано многу рано, вклучително и од претседателот на САД.

Некои експерти веруваат дека дискусијата следниот месец во Рамштајн ќе биде повеќе фокусирана на изготвување план за вонредни ситуации во случај да бидат итно потребни борбени авиони во некој иден момент, отколку на постигнување краткорочен договор за снабдување.

Европските сојузници на Украина предвидуваат конфликт кој би можел да трае уште три до пет години или повеќе, а постојат стравувања дека Западот е блиску до границата на она што може да се даде без да предизвика екстремен одговор од Москва.