Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, подготвува сериозни кадровски промени на највисоките нивоа на власт во земјата. Прв кандидат за разрешување беше министерот за горива и енергија Герман Галушченко, информира УНИАН.

Медиумите јавија и за можна оставка на министерот за спорт Вадим Гуцаит, кој беше на чело на НОК и министерот за стратешки индустрии Павел Рјабикин. 

Самиот Зеленски предупреди дека започнува голема чистка во неговата канцеларија.

Корупцискиот скандал што ја потресе Украина во екот на војната

На 21 јануари Министерството за инфраструктура објави притвор од страна на органите на прогонот на министерот за развој на заедниците и териториите Василиј Лозински. Причина за приведувањето на висок функционер е кражба на буџетски пари. Подоцна се дозна дека тој бил приведен при примање поткуп од 400.000 долари.

Истиот ден, украинските медиуми објавија податоци за договорите на Министерството за одбрана за набавка на производи за вооружените сили на Украина. Се покажа дека функционерите ги купувале производите многукратно поскапи од малопродажните цени во супермаркетите во главниот град.

Заменик министерот за одбрана Вјачеслав Шаповалов побара да биде разрешен од функцијата

Тој поднесе оставка поради обвинувањата за купување храна за украинските вооружени сили.

„Министерот за одбрана на Украина денеска го поддржа барањето на Вјачеслав Шаповалов за негово разрешување од функцијата заменик министер за одбрана на Украина и го достави соодветниот предлог до Кабинетот на министри на Украина“, соопшти Министерството за одбрана.

Конкретно, Шаповалов, кој беше задолжен за логистиката на вооружените сили на Украина, „побара да биде отпуштен за да не претставува закана за стабилното снабдување на вооружените сили на Украина како резултат на кампања на наводи поврзани за купување на услуги за храна“.

„Иако изнесените обвинувања се неосновани, најавата за разрешување на Вјачеслав Шаповалов е достоен чин во традициите на европската и демократската политика – демонстрација дека интересите на одбраната се повисоки од какви било кабинети и фотелји“, се вели во пораката.


Оставката на  Вјачеслав Шаповалов

Амбасадорот на САД го коментираше скандалот со наредба на Министерството за одбрана

Не може да има место во идната Украина за оние кои користат државни ресурси за сопствено збогатување.

Ова го изјави американската амбасадорка во Украина Бриџит Бринк, цитирана од Гласот на Америка. 

„Не може да има место во идната Украина за оние кои користат државни ресурси за сопствено збогатување. Владините ресурси треба да им служат на луѓето. Луѓето мора да ја сфатат својата одговорност едни кон други и кон државата. И тоа не се празни зборови. се зборови кои имаат длабоки корени во вредностите што Украина ги поддржува во нејзините обиди да биде дел од евроатлантското општество“, коментира амбасадорот.

Таа изрази надеж дека украинското општество и влада ќе се мобилизираат по лекциите од минатото.

„САД ќе продолжат да ги поддржуваат напорите на Украина за промовирање и создавање институции кои ќе работат за интересите на многумина, а не на малкумина“, рече амбасадорот.

Главниот обвинител го отпушти неговиот заменик Симоненко по скандалот за одмор во Шпанија

„Главниот обвинител Андреј Костин потпиша наредба за доброволно ослободување од административната канцеларија на заменик-јавниот обвинител Алексеј Симоненко“, се вели во пораката на Обвинителството во Телеграма.

Новинарот Михаил Ткач откри дека оваа зима Симоненко поминал 10-дневен одмор во Шпанија. Фотографии од одморот објави заменичката сопруга на генералниот обвинител на Инстаграм.

Тој отиде во Марбела и покрај фактот што во декември украинскиот претседател Володимир Зеленски им забрани на политичарите и службениците да летуваат во странство за време на војната.

„Жал ми е ако некој од политичката класа на Украина мисли дека кога скија по планината, тоа ги мотивира војниците да излезат од рововите и да тргнат во офанзива – тоа е знак на лудило. И нема да има такви луѓе во политиката“, рече тогаш претседателот Зеленски.

Зеленски ја потпиша оставката на Тимошенко

Кирило Тимошенко поднесе оставка од местото заменик-шеф на Кабинетот на претседателот на Украина. Ова тој самиот го објави во Телеграм.

„Му благодарам на претседателот на Украина Володимир Зеленски за довербата и можноста да правиме добри дела секој ден и секоја минута. Му благодарам на секој шеф на регионалните воени администрации. Успеавме да го изградиме најмоќниот тим во државата. Вие сте навистина кул. Вие сте вистински воини на светлината! Им благодарам на градоначалниците на градовите. За конструктивност во споровите. Благодарение на кул тимот на Директоратот за регионална политика на Кабинетот на претседателот. Без тебе ништо немаше да се случи“, напиша Тимошенко.

Тој, исто така, им се заблагодари на сите Украинци за нивната доверба во „каузата“ и вооружените сили на Украина, кои „ја спасија и ја одбранија земјата“.


Потпишана е оставката на Тимошенко 

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, веќе издаде указ за негово разрешување од функцијата заменик шеф на неговиот кабинет.