РУСКАТА ЦАРИЦА ЕКАРИНА ГОЛЕМА ИМАШЕ НАД 300 ЉУБОВНИЦИ: Го имаше најбизарниот ФЕТИШ што судот го криеше со години

Историјата ја памети Катерина II по безброј анегдоти поврзани со нејзиниот приватен живот, а особено по бројните љубовни врски.

РУСКАТА ЦАРИЦА ЕКАРИНА ГОЛЕМА ИМАШЕ НАД 300 ЉУБОВНИЦИ: Го имаше најбизарниот ФЕТИШ што судот го криеше со години

Најомилената руска царица имала 300 љубовници, Фото: ncamerastock / Alamy / Alamy / Profimedia

Катерина II беше царица на Русија повеќе од 30 години и една од највлијателните руски владетели. Интелигентна и немилосрдна, таа беше најмоќната жена на светот, која ја извлече Русија од средновековната замреност и ја воведе во современиот свет.

Кога умрела, народот искрено ја оплакувал својата царица бидејќи таа буквално ја преродила Русија.

Една од најмоќните личности на 18 век и најомилената руска царица немаше ниту една капка руска крв. Таа беше Германка, ќерка на пруски принц. Кетрин првпат го запознала својот иден сопруг, една година постар наследник на царскиот престол Петар III, кога имала само 10 години. Не го сакала, бидејќи наводно бил блед и склон кон алкохол. Таа всушност беше згрозена. И тој не беше премногу заинтересиран за неа.

Екатерина Велика беше една од најмоќните владетели на Русија
Катерина Велика беше еден од најмоќните владетели на Русија фото: Ликовни уметнички слики / Слики од наследство / Профимедија

Но, кога имала само 15 години, добила покана од руската царица Елисавета Прва Петровна, која го презела рускиот престол само три години претходно. Сама и без деца, Јелисавета го избрала својот внук Петар за наследник и решила да му најде жена.

Младата пруска принцеза, следејќи ги упатствата на нејзината амбициозна мајка, оставила позитивен впечаток на руската царица. Катарина и Петар се венчаа во руската престолнина Санкт Петербург, кога таа имаше 16, а тој 17. Пред тоа од протестантизам преминала во православие.

Петар III бил во лоша здравствена состојба. Катарина го гледаше како „суштество достојно за сожалување“.

„ Би го сакала мојот сопруг, само ако тој сака или би можел да биде барем достоен за љубов. Но, веќе во првите денови од бракот, стекнав длабоко несакање кон него. Си реков: Ако го сакаш овој човек , ќе бидеш најбедното суштество на земјата.“ , напиша таа на почетокот на бракот, кој навистина на почетокот се покажа како неуспешен.

Катерина Велика не го сакаше својот сопруг
Катерина Велика не го сакаше сопругот Фото: Profimedia

Некои историчари веруваат дека Петар не бил способен да го склучи бракот и дека бил импотентен, додека други веруваат дека бил неплоден, што довело до брачно незадоволство и вонбрачни афери кај двајцата сопружници.

Но, Катарина не страдаше премногу долго во брак со несакан сопруг. Кога конечно дојде на тронот, не остана долго на него. По само шест месеци тој починал, а постојат сомнежи дека таа се заговарала, го соборила сопругот, го заробила и го убила во зандана. Но, тоа никогаш не е докажано.

Таа беше крунисана на 33-годишна возраст, прогласена за единствен и апсолутен владетел на земјата и продолжи да владее со Русија во следните 34 години, до нејзината смрт.

Катерина Велика владееше со Русија 34 години
Катерина Велика владеела со Русија 34 години фото: Profimedia

Безброј љубовници: Имаше дама да ги „проба“ прво

Катерина Велика ги менувала своите љубовници како играчки , а наводно низ нејзиниот живот поминале дури 300 мажи. Рекла дека и треба секс шест пати на ден. Таа богато ги награди своите љубовници – титули, замоци, имоти. Таа дури на еден од нејзините љубовници му подарила повеќе од 1.000 слуги.

Во својата соба имала агол опкружен со завеса каде престојувала со своите љубовници. Таа имаше неколку љубовници во исто време. Од нив се очекуваше да ги исполнат нејзините потреби секогаш кога е потребно. Но, таа ги избирала внимателно, а судскиот лекар проверил дали имаат венерични болести.

Мошне популарна приказна поврзана со љубовниот живот на познатата руска царица е дека нејзината челничка била задолжена да ги „проба“ за неа, со што ја тестирала нивната издржливост и љубовни вештини. Секој потенцијален љубовник на Катерина морал прво да ја помине ноќта со грофицата и да исполни одредени стандарди пред да може да стапне во спалната соба на царицата.

Катарина имала голем број љубовници
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа