Тим од француски и бугарски лекари денеска ќе го оперираат секретарот на бугарскиот културен центар Кристијан Пендиков кој беше претепан во Охрид. Нему треба да му биде извршена сложена операција на вилицата која му е скршена на 3 места, јави за БНТ претседателот на Фондацијата „Македонија“, Виктор Стојанов.

Потсетуваме, младиот човек со бугарско самосвест беше нападнат на 19 јануари и подоцна во тешка состојба пренесен во ВМА – со скршена вилица, испукани ребра и вратен пршлен.

„За време на самото тепање сведоци повикале полиција. Полицијата одговорила дека нема да дојде кога ќе дојде до него. Одбиена е и брза помош. Тој се обидел да стигне до полиција откако бил претепан, па отишол во болница. во болницата, му рекле дека не можат ништо да направат за него и да си оди дома да чека операција“, додаде тој.

„Беше во ресторан со девојка. Дојдоа три лица, од кои едното е јавна личност во Охрид. Почна јавно да го наметнува тоа пред луѓето. Медиумите во Северна Македонија го наклеветија Христијан и се обидоа овој етнички прогон да го пренесат како ќотек од кафана.

Мислам дека ќе сака да го тужи овој медиум што го направи криминалец. Христијан нема никакви пријави во полиција, од мал е активист на Црвениот крст“, го коментираше и Стојанов претепувањето на Христијан, кој е секретар на бугарскиот културен клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид. . 

Христијанин до сега добиваше закани, онлајн закани дека ќе дојдат во Бугарија и ќе го убијат“, рече претседателот на фондацијата „Македонија“. 

„Односот на многу државни институции во РСМ кон Бугарите е тенденциозен и дискриминаторски. Бугарите кои живеат таму се плашат за своите животи“, рече Стојанов. 

Вчера министерот за надворешни работи на Северна Македонија Бујар Османи заедно со неговиот бугарски колега Николај Милков го посетија Пендиков. Двајцата министри остро го осудија нападот. Официјално Скопје уште еднаш вети нулта толеранција за јазикот на омраза и насилство. За нападот обвинет е Илија Спасески – ќе лежи во притвор од 30 дена.