ТОЈ БЕШЕ НАЈПАМЕТНИОТ ЧОВЕК ВО СВЕТОТ, А ТОГАШ РОДИТЕЛИТЕ ГО ОДНЕЛЕ ВО ЛУДНИЦА: Родениот татко го УНИШТИ, умре САМ и МИЗЕРНО

206

Се проценува дека Алберт Ајнштајн имал коефициент на интелигенција 160, Исак Њутн 190, а Марк Цукерберг има 152. Овие луѓе во светот се познати како најголеми генијалци, а на крајот на 19 век, најпаметниот човек кој некогаш одел на планетата бил роден. Неговото име е Вилијам Џејмс Сидис. Неговиот коефициент на интелигенција се проценува помеѓу 250 и 300!

Роден е во Њујорк во 1898 година. Тој стана математичар, надарен писател и беше чудо од дете. Сепак, неговиот живот бил агонија, а тој смета дека неговите родители се виновни за неговата судбина.

Татко му бил истакнат психолог, имал дури четири дипломи од Универзитетот Харвард, а мајка му била и докторка. Борис и Сара беа угледни и интелигентни, па не е ни чудо што и Вилијам беше таков. Сепак, од раното детство неговите родители очекуваа премногу од него. Сепак, тој ги надмина очекувањата на своите родители со тоа што покажа дека е многу повеќе од просечниот човек, додека неговата интелигенција се граничи со лудило.

Друг интересен факт е дека тој читал весници на само 18 месеци. Веќе на шестгодишна возраст, Вилијам зборувал неколку јазици – англиски, француски, германски, руски, турски, ерменски, а тој измислил свој јазик и го нарекол Вандергуд (иако не е јасно дали некогаш го користел како возрасен) . Гледајќи го неговиот потенцијал, неговите родители сакале да го извлечат максимумот од него, па како дете пишувал поезија и правел се што им било незамисливо на другите деца. Веќе на 9-годишна возраст, тој беше примен на Универзитетот Харвард. Меѓутоа, училиштето не му дозволило да посетува настава до својата 11 година, пренесува Allthatsinteresting.com.

Додека бил студент, во 1910 година, тој бил толку напреден што држел предавање во математичкиот клуб Харвард за неверојатно сложената тема за четиридимензионални тела. Сидис дипломирал на легендарното училиште во 1914 година. Имал 16 години и дипломирал уметнички студии. По добивањето на диплома, Вилијам даде изјава дека сака да има совршен начин на живот, за кој верува дека е осамен живот, а исто така изјавил дека никогаш нема да се ожени.

Славата што ја стекна, која не ја сакаше, неговата одлука се одрази и на притисокот што Вилијам го трпеше од родителите. Со оглед на тоа дека и самиот бил почитуван и славен, таткото на Вилијам сакал од својот син да направи ѕвезда. За да го постигне тоа, тој почнал да го применува своето знаење од психологијата на својот син и да изврши голем притисок врз него, пишува Ноиц. И покрај интелигенцијата на Вилијам и фактот дека како дете уживал во учењето, кога пораснал, неговото мислење се променило и за се го обвинувал својот татко. Фактот дека кога Борис починал во 1923 година, Вилијам одбил да дојде на неговиот погреб покажува колку бил лут на својот татко.

Најинтелигентниот човек две години во лудница

Како што обично правеа генијалците за да не се истакнат, Вилијам работеше и ниско платена и обична работа. Се вработил како помошник на свештеникот, но луѓето сепак го препознале, па го сменил и тоа работно место. Во 1924 година, печатот откри дека Вилијам прави ниско платена физичка работа, но овој пат фалбите на бунтовниот гениј изостанаа – сега насловите на весниците го исмејуваат поранешното чудо од дете и истакнаа дека Вилијам повеќе не може да го прави она што може да го прави како дете. Ова, се разбира, не беше точно, како што подоцна се покажа преку многуте непроценливи книги што Вилијам ги напишал под разни лажни имиња за време на неговиот живот. Во 1919 година, Вилијам беше уапсен како учесник во насилниот протест во Бостон и осуден на 18 месеци затвор. Сепак, родителите нашле начин да го ослободат од затвор и наместо тоа го затвориле својот син во лудница на две години.

Ненадејна смрт

Вилијам целиот свој живот го поминал целосно осамен и расеан. Тој се отуѓил од семејството и почнал да работи како машинист за да врзе крај со крај. Вилијам Џејмс Сидис, човекот кој можеше да го промени светот, ненадејно почина на 46-годишна возраст, поради мозочно крварење, од кое почина и неговиот татко.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа