Математичарот проф. Николај Витанов ја анализираше војната во Украина. Еве што напиша на својот личен Фејсбук профил за ситуацијата на 23 јануари:

Воен бриф за 23 јануари 2023 година

ЗАБРАНЕТО ЧИТАЊЕ ОД РАДАДНИК

Тука има место за техничка анализа, а не за фрлање чувства. Добрата анализа бара свежина, а не емоционално излевање. Поставете ги вашите чувства на сопствениот ѕид и запомнете дека чувствата што ве поттикнуваат да ги истурите се резултат на негативните емоции родени од болното чувство на голата пропагандна кука по која се лулате. Тргнете се од јадицата и за кратко време ќе се чувствувате подобро.

Заврши состанокот во Рамштајн, на кој беше одлучено дали Украина ќе им должи повеќе на системите. Прогнозата беше – ќе се однесува, има уште украински војници. Пумпањето оружје ќе продолжи. Украинците ќе бидат мобилизирани каде и да бидат фатени. Предвидувањето, како што можете да видите, беше потврдено. Украинците веќе почнаа да ги ловат на погреби. Се разбира, нема украински загуби, а руските загуби се огромни. Нели, мои проверувачи на факти?

Го собирам татнежот против мене. Не може секој да биде паметен и убав, мора да има некој грд и глуп, па таа паметна убавина да се истакне на неговата позадина. Еве јас сум грд и глуп, ништо не разбирам од анализи и прогнози и слично. Сепак, да не испадне дека ќе излезам точно на крајот. Ама и да излезам правилно, што – клунови во кал е нормална состојба за журдите. Ги земаат и постојано пукаат, прскаат кал. Изградете го споменикот на златниот центар Јурдек во Софија. И пиши му – на сите што ја внесоа Бугарија во национални катастрофи. А подолу – нивните имиња. Тоа ќе биде огромен споменик. На тиранијата што ја закопува Бугарија.

Да почнеме. Пред се за бугарската политика. Нови избори. Ајде, какво изненадување! Прогнозата на злобната професорка, дадена 2 месеци пред последните избори, се оствари 100%. Може ли злокобниот професор да даде точни долгорочни предвидувања за политичката ситуација – може. И сега морничавиот професор ќе замолчи. Ти кажаа – контрареволуција. Гледајте.

Сега за војната.

Ги следиме бавните процеси, и тоа во низа

Процес 1: Украинските системи и снабдувањето со украинската војска. Знаеме дали системите запрат војната завршува за 1 месец. Така, за Украина е од витално важно системите да функционираат. Системите ќе работат. Целта е максимална исцрпеност на Русија без разлика на украинските загуби. Не е важно колку стотици илјади украински војници ќе загинат и колку територии ќе изгуби Украина.

Старото оружје од магацините на НАТО е болка. Се додека има украински војници, снабдувањето ќе тече. Оружјето се чува во нуклеарните централи, тенковите се кријат во станбени области. Ајде, гледај западна телевизија. Почнуваат да ти го покажуваат тоа што ти го кажувам со месеци. Излезете од голите кули и дојдете во реалноста.

Процес 2: Логистиката на руската армија. Имаат и опрема и муниција и луѓе. Овде во магацините има доста старо оружје за употреба. И тие мора да се заменат со нови, односно се очекува технолошки напредок и за Русите. Заврши обуката на мобилизираните 30 дивизии. Консолидација на фронтот и обид за офанзива се очекува не само во Донбас.

Очекувањата се остваруваат – во Запорожје има офанзива. Консолидацијата на предната линија значи големи загуби за украинската војска, која продолжува да го практикува системот за лебарки (COIN) без доволна воздушна поддршка за да се спротивстави на супериорноста на руската артилерија. Ова функционира во корист на руската војска.

Процес 3: Нумеричкиот состав на украинската армија. Украинската мобилизациска машина е напната до крај. Како што знаете, мажите се собираат каде и да ги најдат, дури и на гробишта. Размислете за што се работи. Жртвите се огромни, но внимателно скриени. Сепак, ова не може да трае вечно.

Едноставно еден ден нема да има топовско месо за да ги затне дупките што ги предизвикуваат мелниците за месо на фронтовите. Прво тоа ќе се манифестира со губење на стратешката иницијатива, потоа ќе премине на „активна одбрана“, па на пасивна одбрана и на крајот фронтот ќе пропадне доколку нема директно вклучување на армиите на НАТО во војната.

Ќе видиме што ќе се случи. Последните украински резерви за мобилизација се очекува да бидат искористени во пролет и лето. После тоа, ќе стане интересно бидејќи се очекува загубите на „пензионираниот воен персонал на НАТО што се борат како доброволци“ нагло да почнат да се зголемуваат.

Процес 4: Статус на инфраструктурата. Продолжува постепеното уништување на критичната инфраструктура на Украина. Рускиот јазик не е засегнат. Концентрацијата на руските напади врз украинската инфраструктура на фронтот се очекува да го ограничи движењето на украинските единици. Се очекува да продолжат нападите врз украинската критична инфраструктура. По енергетската инфраструктура ќе почнат масовни штрајкови и врз транспортната инфраструктура.

Процес 5: Надпраг шок. Нема ниту еден. Русите можат да нападнат, но не, Украинците сакаат да нападнат, но не можат. Русите сметаат на истиснување на Украинците од Донбас. Па, ќе ги истуркаат по цена на многу жртви. Веројатно се потпира на намалувањето на прагот за да се надмине некој од погодоците.

Западњаците се обидуваат да го одржат прагот високо со снабдување со воена опрема и муниција. Толку критично за нивоата на прагот е количината на украински војници. Ако се намали, знаете што рече фон Молтке: без војска да ја брани територијата, територијата заминува. Мелницата за месо Бахмут работи, украинската армија не отстапува. Фронтовите се изложени, прагот полека паѓа.

Процес 6: Суштински движења на фронтовите. Соледар падна. Битките кај Бахмут се тешки. На овој дел се наоѓаат 27 украински бригади. Не е многу јасно што остана од нив. Индиректно, може да се суди по тоа што Русите тргнаа во офанзива во областа Запорожје. Досега немаат значајни успеси – ниту Орехов ниту Гуљаиполе не се заробени.

Но, самиот факт дека офанзивата е местото каде што требаше да биде моќната украинска група за напредување кон Крим зборува за едно – моќната украинска група ја нема. Каде е? Се користи во Бахмут. Ви пишувам долго време. Системот Таракан испраќа украински резерви 2 метри под земја.

Есенските брзања беа грешка. Ви напишав дека ќе ги оцениме со тоа што ќе видиме како украинската армија ќе се справи со новите 30 руски дивизии. Не му оди добро. Не и оди добро затоа што нема резерви. Резерви нема бидејќи резервите се 2 метри под земја поради есенските бури. И да не заборавиме – обид за бура во Сватово, каде што, сепак, Русите нема да отстапат и јасно се видливи слабостите на системот Таракан.

Гледаме и паметиме – критично за ситуацијата е бројот на украински војници. Украинците во земјите на НАТО ќе почнат да ги собираат и мобилизираат.

Процес 7: Идеолошката борба. Во Русија работите се прилично мирни, има повици за поостри акции. Путин нема да може бесконечно да ги игнорира доколку нема значајни победи и добивки на фронтот. Од друга страна, Украинците се инспирирани дека можеби ќе ја добијат војната. Големите загуби се внимателно сокриени.

Ти пишав дека по околу 3 месеци износот на загубите веќе нема да може да се сокрие. А тоа јасно ќе се види од планираната пролетна офанзива на украинската армија. Имате резервации – правите офанзива. Немате резерви – преминувате на „активна одбрана“. Тоа е само за набљудување. Инаку, пропагандата е моќна – еј, кога ќе дојдат американските и британските тенкови, ние ги победуваме Русите и ги заземаме Крим и Москва.

Ја носиме војната на руска територија и други такви соништа. Сум напишал многу пати – не паѓајте на овие голи куки. Војната нема да заврши добро за Украина. Прашањето е што ќе правиме кога ќе заврши војната. Запомнете ги овие мои зборови и запишете кој пука против мене. Затоа што ќе дојде време кога ќе прашам зошто ме пукаше.

Процес 8: Пропаганда кај нас. Целосна тага. Че и жалост. Ја спасивме Украина. Извинете, но ова е чисто срање. И откако ја спасивме, што добивме? Тап по рамото? Фотографија пред хлораторот? Вие возрасните што знаете што е хлоринатор и што значи фразата – слика пред хлоринаторот, кога ќе видите некој млад крап како се колеба на пропагандната кука и се будала, тргнете го од јадицата, пуштете го во фонтаната. и објасни му што е хлоринатор

Кутриот никогаш не бил во касарна, но знае многу. И објасни му дека вака функционира системот – прво, крапот се закачи на голите пропагандни куки. Потоа чекаш крапот да вреска како дивјаци дека ги боли на јадицата. Кога ќе почнат да истураат чувства, тие се фатени и го реализираат соодветниот интерес на своја сметка.

Потоа се откинуваат и фрлаат во калта. А кога зборува Витанов: ова да го правиме, а не тие да ни прават, следи моќно крекање. Затоа, изгради им го споменикот на Златниот Јурдек, да одат таму и да плачат цел ден.

Но, доволно е за денес.

Возиме понатаму

Политички науки – (Ден 85)

Продолжуваме со формите на политичко учество. Има содржина и форма. Да видиме сега некои од формите на политичко учество.

Што друго имаме. Па, присуство на политички состаноци и учество во политички дискусии. Да седнете да разговарате за политика во кафана е политичко учество. Ниту ќе разјасните политика, ниту ќе излезете од кафаната со чиста глава. Барем добивате и пренесувате политички информации, гарнирани бесплатно со клевети за овој или оној политичар.

И со нишање надолу по траекторијата што води кон стабилизација на овој привлечник во однесувањето, паѓате во орбитата на директна политичка акција. И дојдете на митинзи, демонстрации, штрајкови, бојкоти, штрајкови со глад и револуции. Ах-а-ах, мачките фрлаат датотеки и го пијат своето кафе-о-о-о, гледајќи ги нивните глувци како ги реализираат своите интереси на своја сметка.

Фатил глушец и пишува апели и писма, оди на прес состаноци со политички лидери и претставници на државни и политички организации. Глувчето е фатен во привлечникот на политичкото учество. Учествува, учествува и конечно – ништо. Што има душо? Организација, организација нема, или ако има, остварува други интереси, а не на Мишлиш. Затоа. Инаку Мишло е фин тип. Но, тие го лажат.

Ајде, доста е за денес. Со формите на политичко учество ќе продолжиме и утре.

Следува некои демографија од брошурата

ВИТАНОВ, ДИНАМИКА НА НАСЕЛЕНИЕТО И НАЦИОНАЛНА БЕЗБЕДНОСТ, 2005 година (41 ден)

Цитирам, добро, го цитирам проклетиот Витанов од горната книга.

Поранешните колонии затоа. Кога одите низ Западна Европа, ја гледате оваа миграција. Денеска нема да пишувам многу за тоа, но ќе илустрирам само една точка

Закон на Витанов: Не претерувајте, ќе се претвори во отров.

Западњаците мислеа дека миграцијата е лек за нивните демографски проблеми. И претераа. Немојте да бидете изненадени што сега навлегуваат во проблеми со миграцијата. Гледајте и не ги повторувајте нивните грешки. Ќе ги повториме нивните грешки, Витанов? Ах-да-ах, додека главниот мотив што лебди околу нашите рабови е:

Пиште, мало будало, колку сум паметна и убава…

не се сомневајте во законот на Витанов:

Сите грешки ќе се повторат, сите лудости ќе се продлабочат.

Доста за денес. Ви посакувам здравје и успех, а војната и вирусите нека бидат подалеку од вас.