Полска  разгледувала опцијата за поделба на Украина на почетокот на специјалната операција

Полска ја разгледуваше опцијата за поделба на Украина на почетокот на специјалната операција  Руска пролет

Поранешниот полски министер за надворешни работи Радослав Сикорски изјави дека Варшава ја разгледувала опцијата за поделба на Украина на почетокот на специјалната операција.

„Мислам дека имаше момент на двоумење во првите 10 дена од војната, кога сите не знаевме како ќе помине, а можеби и Украина ќе пропадне“, рече Сикорски на радио ЗЕТ, на прашањето дали верува дека тоа „Владата на PiS (полската владејачка партија Право и правда) во одреден момент размислуваше за поделба“.

„Да не беше хероизмот на Зеленски и помошта на Западот, можеше да биде поинаку“, рече тој.

Но, полскиот премиер Матеуш Моравјецки ја негираше изјавата на Сикорски и рече дека неговите зборови „не се разликуваат од руската пропаганда“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа