НАЈТЕШКИ ДЕНОВИ ЗА СРБИЈА: Пукотници во Косово! Припадниците на РОС отворија оган врз Србите, официјален Белград под најсилен притисок на големата петорка

По 10 години мир, стабилност и економски напредок, Србија се најде меѓу карпа и тешко место. По доаѓањето на западната дипломатска петорка, на маса е понуда која ја става нашата земја во најтешка положба во изминатите неколку децении. Денешната седница на Владата беше една од најзначајните во поновата историја на Србија. Претседателот Александар Вучиќ ги информираше премиерот и министрите за разговорите со големата дипломатска петорка минатиот петок и спроведувањето на предложениот европски договор меѓу Белград и Приштина за Косово и Метохија. За тој договор и тие преговори претседателот на Србија вечерва во 20 часот ќе ги информира граѓаните на Србија.

Додека официјален Белград е во најкомплексните преговори досега, за кои е потребно единство во борбата за зачувување на националните интереси, серијата напади врз Србите во јужната покраина продолжува.

Припадници на специјалната косовска полиција РОСУ денеска околу 11:30 часот пукале на дивиот пункт на мостот Бистрица на главниот пат Косовска Митровица-Лепосавиќ, во возило во кое имало двајца Срби. Во таа прилика бил ранет Миљан Д., додека неговиот совозач Душан С. за среќа се спасил без повреди, додека целиот автомобил бил извалкан.

Што содржи германско-францускиот план за Косово и Метохија, дали на страниците се споменува членство на лажната држава во Обединетите нации?

Дали официјалното влегување на новиот предлог во преговорите меѓу Белград и Приштина имплицира дека бриселскиот договор повеќе не важи?

Што ги преминува српските црвени линии и какви се последиците од отфрлањето на германско-францускиот план?

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа