НАЦИЗМОТ ТРЕБА ДА СЕ ОСЛОБОДИ, НЕ УКРАИНА! Бољевиќ: Западот додава нафта, ако продолжат вака, може да се користи нуклеарно оружје

Денеска е 334 ден од руската инвазија на Украина. Британските хеликоптери „Си Кинг“, способни да ловат подморници, пристигнаа во Украина . Сепак, сè уште не е сигурно дали сојузниците, меѓу кои најупорни се САД, Велика Британија, Полска и балтичките земји, ќе успеат да ја убедат Германија да ги испорача или одобри испораката на тенковите „Леопард“ за кои е Киев. барајќи.

Во студиото утрово во уредничката програма на ТВ Курира, гости беа д-р Александар Дикиќ , доктор, водител и писател и проф. д-р Сергеј Бољевиќ , раководител на Катедрата за патологија на Универзитетот Сеченов во Москва, и започна разговор за ситуацијата во Русија и Украина.

Дикиќ, Бољевиќ
ФОТО: КУРИР ТВ

Светот се тркала на работ на бездната поради зголемениот ризик од нуклеарна војна, нерешавањето на еколошките предизвици и намалената способност за рационално решавање на проблемите , се зборовите на светски познатиот филозоф и лингвист Ноам Чомски.

Токму од овој цитат гостите го започнаа разговорот.

– Ова е агресија, смета угледниот професор Чомски. Ова можеме да го окарактеризираме како доказ за слабост, бидејќи Русија е соочена со поголеми загуби отколку што се сега, особено ако помошта од Западот е подарежлива, што значи дека Украина може да се подготви за некои офанзивни акции. Жртвите ќе бидат поголеми, тоа е сигурно – рече Дикиќ.

Своето мислење Бољевиќ го даде преку видео врска, а тоа го поттикна последната изјава на поранешниот претседател на Русија, Дмитриј Медведев, во која Медведев руско-украинскиот конфликт го нарече „патриотска војна“.

– Ќе ви кажам за тие датуми. Специјалната операција е наречена затоа што на мета се само воените објекти и воената сила на Украина, а ако е војна, тогаш би била да се подигне целата земја, како што беше во Втората светска војна. Не знам што ќе се случува во иднина, засега можеме да кажеме дека се работи за специјална операција. Мора да ја знаеме историјата. Донбас и Крим отсекогаш биле дел од Русија. Таму живее руски народ, руска култура, руски јазик . Потоа дојдоа Украинците, нацистите, кои почнаа да им го забрануваат тоа. Затоа се ослободуваат оние земји кои отсекогаш и припаѓале на Русија – рече Бољевиќ и предупреди на вмешаноста на НАТО во овој конфликт:

– Ова одамна ќе беше завршено, бидејќи оружјето што го испраќа Западот долева масло на огнот – рече тој.

Како потенцијален крај на конфликтот, Бољевиќ посочи дека областите што и припаѓаат на Русија мора да и се вратат на Русија.

Бољевиќ: Се нарекува специјална операција затоа што на мета се само воени објекти, а да беше војна, тогаш цела држава ќе се кренеше!
02:35 часот

Бољевиќ: Се нарекува специјална операција затоа што на мета се само воени објекти, а да беше војна, тогаш цела држава ќе се кренеше!

– Потенцијалниот крај на конфликтот е Донбас, Керсон, Запорожје, Харков, Киев, Николаев, Одеса да се вратат во Русија, тоа се руски области , тоа е историја, не можете да ја исфрлите историјата од умот на луѓето – повтори Бољевиќ.

Дикиќ сето тоа го нарече „гејмерска игра“ меѓу Русија и НАТО.

– Ако е војна, тогаш ги ставате сите свои капацитети пред непријателот, тогаш ова е игра на земјите од НАТО против Русија, каде што ја користат Украина за „прокси војна“ (војна преку посредник). Ако имаме војна меѓу Русија и НАТО, Русија веќе изгубила, како што Украина би изгубила ако била сама во војната со Русија, но Украина не е сама, никако сама – рече Дикиќ и потсети на историскиот агол на војување:

– Руската империја се протегала од Црното Море до Балтичкото Море, до Северното Море, до Централна Азија. Она што порано беше Руската империја е причината зошто се распадна. Ние, како земја што закопа империи, треба да бидеме против империјалното разбирање на светот. Украина може да живее како секоја земја, како што сака – рече тој и потсети на Будимпештанскиот договор од 1994 година.

– Овој договор е последица на распадот на СССР. Ќе прочитам само две статии. Став 2 – Руската Федерација ја потврдува својата обврска да се откаже од употребата на сила против територијалниот интегритет и политичката независност на Украина, а став 5 – Руската Федерација потврдува дека нема да користи нуклеарно оружје против држава без употреба на нуклеарно оружје, а Украина се откажа од нуклеарното оружје – истакна тој.Дикиќ потоа додаде дека сите држави во СССР сакале да најдат друг заштитник и да ја напуштат руската сфера на влијание.

Треба да бидеме против империјалното разбирање на светот
01:50 часот

Треба да бидеме против империјалното разбирање на светот

Бољевиќ не се согласува со соговорникот и експресно нагласи дека Украина ветила дека нема да се меша во НАТО, но секако дека нема договор, туку даден збор.

– Тие ветија дека НАТО нема да се меша. Нацизмот владее во Украина. Што ти треба? Бандера се слави како национален херој, човек кој ги убил сопствените Украинци во Втората светска војна. Треба да се ослободиме од нацизмот, а не од Украина . Нека постои Украина. Русија даде 27 милиони животи за да го победи нацизмот. Руски народ живее на Крим, таа територија ја дал Хрушчов! Донбас го даде Ленин, тоа беше решено со еден потпис на пенкало во тоа време – рече тој и на крајот додаде дека Русија е доволно силна за овој конфликт и дека не и требаат сојузници.

– Нуклеарното оружје може да се користи, доколку Западот продолжи да работи вака – додаде тој на крајот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа