ДАЛИ НАТО СЕ ПОДГОТВУВА ДА ЈА НАПАДИ РУСИЈА СО КРСТЕСНИ РАКЕТИЛИ?! Ковач: Лондон и Варшава се можни мети! ТРГНА ФРЕГАТА СО МОЌНО ОРУЖЈЕ

148

Светот се движи на работ на бездната поради зголемениот ризик од нуклеарна војна, нерешавањето на еколошките предизвици и намалената способност за рационално решавање на проблемите, изјави светски познатиот филозоф и лингвист Ноам Чомски.

Чомски, почесен професор по лингвистика на Универзитетот во Аризона, потсети дека во последниве години часовникот на Судниот ден, кој покажува колку човештвото е блиску до Армагедон, се приближи до полноќ, симболизирајќи го изумирањето на човештвото.

Главните грижи на човештвото се „зголемената закана од нуклеарна војна“ и „многу сериозната и растечка закана од уништување на климата“, рече Чомски.

Гостите на емисијата „Пулс Србија“, новинарот Андреј Млакар и проф. д-р Митар Ковач , пензиониран генерал-мајор, ја коментираа изјавата на Чомски и ја анализираа глобалната воено-политичка ситуација.

Пулсот
ФОТО: КУРИР ТЕЛЕВИЗИЈА

– Зборовите на Чомски се на некој начин пророчки. Влегуваме во еден вид криза во Европа која може да прерасне во глобална. Главната причина е недискриминирачкото испраќање на зголемено количество оружје во Украина – смета Ковач.

Млакар презентираше информации од извори во Москва дека Русија дозволува можност за напад на НАТО од север врз Руската Федерација.

– Москва не ја исклучува можноста од север од Баренцовото море да следи напад со крстосувачки ракети на НАТО. Затоа се зајакнува системот за воздушна одбрана во самата Москва. Според руската воена доктрина, нуклеарното оружје се користи само во екстремни услови, а војната во Украина не е таква ситуација – рече Млакар и додаде:

Пулсот
ФОТО: КУРИР ТЕЛЕВИЗИЈА

– Она што предизвикува сомнеж е дека утринава руска ракетна фрегата вооружена со хиперсонични ракети требаше да се упати кон Јужна Америка. Таа, сепак, го промени курсот и отплови за САД. Ова некои го протолкуваа како предизвик. Сега не знаеме каде плови.

Ковач верува дека Америка ќе се воздржи од нуклеарна акција и вели дека Лондон и Варшава би можеле да бидат цел на Русија.

– Мислам дека Америка и Русија, кои се уште се во некаков контакт, се уште нема да дојдат во зоната на нуклеарен конфликт. Мислам дека Америка не би дејствувала со нуклеарно оружје, дури и кога Русија би дејствувала во тие престолнини како Варшава или Лондон, кои безумно ја поттикнуваат оваа војна . Руското воено раководство соопшти дека доколку се преминат црвените линии во испораката на оружје за Украина, Русија ќе дејствува врз центрите за одлучување, кои се највисоките политички и воени власти во тие земји.

Генерал: Лондон и Варшава се можни мети на Русија!  ТРГНА ФРЕГАТА СО МОЌНО ОРУЖЈЕ
02:42

Генерал: Лондон и Варшава се можни мети на Русија! ТРГНА ФРЕГАТА СО МОЌНО ОРУЖЈЕ

Млакар рече дека оружјето што може да ја загрози руската територија е советскиот дрон ТУ 141 Стриж.

– Украина има начини да ја загрози руската територија. Тоа се советски дронови на млазен погон, ТУ 141 Стриж. Украинците ги опремиле со боеви глави и со нив веќе се мета на два стратешки аеродроми. Токму затоа во Москва се поставуваат силни системи за противвоздушна одбрана, тип С – 400 – вели Млакар.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа