СИНОЌА ВО ОХРИД ПРЕТЕПАН ОСНОВАЧОТ НА БУГАРСКИОТ КЛУБ ЦАР БОРИС

May be an image of 1 person and hospital

Красимир Каракачанов

❌ Синоќа во Охрид нападнат и претепан Бугаринот Христијан Пендиков (22) годишен. Еден од основачите на културниот клуб „Цар Борис III“. Инцидентот се случил во центарот на Охрид, каде три лица го нападнале одзади и извикувајќи „бугарско копиле“ брутално го претепале. Кристијан е во болница со исфрлени заби, скршена вилица и напукнат пршлен на вратот.
👉 Последниве недели се засилија заканите кон Бугарите во РСМ. Во Охрид ова е само трет ваков инцидент. Најпрво искршени се стаклата на канцеларијата на клубот „Цар Борис Трети“, потоа пукано е со пиштол, а сега е претепан и неговиот активист. Македонската полиција засега не идентификува ниту еден од сторителите на овие дејствија. Се засили агресијата на антибугарските кругови во Северна Македонија, отворено поттикната од официјалните политички кругови во Скопје. Откако бугарските политичари се поклонија на „партнерскиот“ притисок и го прифатија т.н планот на Макрон, кој му овозможи на брутално антибугарскиот, корумпиран и недемократски режим во Скопје да ги започне преговорите за членство во ЕУ. Антибугарската елита во РСМ виде дека денешните бугарски политичари не можат сами да одлучуваат, туку се командувани однадвор. И тие станаа не само дрски, туку и брутални.
❗ За се што им се случува на Бугарите во Македонија, виновни се тие бугарски политичари без кичма, кои ги предадоа и бугарските национални интереси и Бугарите во Македонија, клечејќи пред надворешниот притисок на „партнерите“ во име на некакви небулозни, глобални , демократски интереси.

Потсетувам дека овој чин на предавство беше поздравен како прва манифестација на формирање на т.н. „Евроатлантско“ мнозинство во парламентот, кое, како што гледаме, до денес не создало ништо корисно за Бугарија. И комунистите во 1946 година и денешните „евроатлантисти“ во однос на Бугарите во Македонија под надворешен притисок од Москва тогаш, и од Вашингтон денес, го направија истото – НАЦИОНАЛНО ПРЕДАВСТВО❗❗❗

🤫 Властите во Софија во последните две години не само што молчат и не преземаат вистински активности за заштита на правата на Бугарите во Македонија, останувајќи глуви на нивните апели за помош и лажејќи ги со бесмислените средби во Софија, од кои тие главно имаа за цел да направат личен политички ПР. До денес ништо реално не е направено во нивна одбрана.
‼ Но, ако денешната влада и претседателот Радев – кој го назначи – овојпат не направат нешто јасно, цврсто и категорично во одбрана на нашите сонародници во Македонија, убеден сум дека во Бугарија се уште има доволно Бугари кои можат да ги преземат работите во своите сопствени раце – исто како што правеа во минатото! Бугарите за кои концептите како чест, достоинство и национален интерес се поважни од денешните неомарксистички, либерално-глобалистички утопии.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа