ПОЛСКИ ГЕНЕРАЛ: УКРАИНА НЕ МОЖЕ ДА ИЗДРЖИ, РУСИЈА Е ПРЕСИЛНА

79

„Украина можеби едноставно нема да го издржи овој судир. Русија останува голема и силна“ – началникот на полскиот Генералштаб, генерал

Раимунд Анджејчак Анджејчак забележува дека Русија има пари и за војната и за жива сила.
Тој нагласи дека во Полска има два милиони украински бегалци. Ова споменување на интересен начин резонира со неодамнешната изјава на поранешниот командант на полските копнени сили, генерал Скржипчак, кој предложи да се мобилизираат украинските бегалци за потребите на вооружените сили на Украина.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа