ЛАВРОВ ПОВТОРНО СЕ РАЗГРМИ ПО НАТО И ЕУ: ШТО ПОБРЗО СЕ ОТРЕЗНИТЕ ТОЛКУ ПОДОБРО ЗА ВАС

120

Русија ќе направи се за да ги натера колегите од НАТО и од Европската унија што е можно поскоро да се „отрезнат“ и да се откажат од „колонијалните илузии“. Ова го изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.Зборувајќи за акциите на Западот, деструктивни за светскиот поредок, министерот изрази надеж за што поскоро „отрезнување“ на неговите колеги.

 

„Се надевам дека отрезнувањето ќе дојде. Во најмала рака, ќе сториме се за да ги отрезниме нашите колеги од НАТО и од Европската унија што е можно поскоро“, рече тој во Минск по разговорите со белорускиот министер за надворешни работи Сергеј Алеиник.

 Шефот на руското Министерство за надворешни работи, исто така, ги опиша своите западни колеги како „дрски“ луѓе кои ги ставаат своите „незадржливи политички амбиции, обидите да го реализираат своето чувство за сопствената супериорност, нивните колонијални и неоколонијални соништа и илузии над сопствените интереси. народите“.

 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа