“Дали се шегуваш, мртов пијан е, исфрли го, ме провоцира !” Новак „зоври“ поради навивачите, па гневот го истури врз судијата /ФОТО/

137
Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ја продолжува потрагата по историска титула на Австралија Опен – ривал во второто коло му е Енцо Куако, моментално на 191-то место во светот, а драма имаше и во четвртиот сет.

Еден навивач, очигледно под дејство на алкохол, го вознемирил Новак, го провоцирал и дувал бакнежи. Во еден момент Новак вриеше, па отиде кај судијата.

Детал од натпреварот Новак Ѓоковиќ - Енцо Куако / Фото: Принтскрин
Детал од натпреварот Новак Ѓоковиќ – Енцо Куако / Фото: Принтскрин

– Го гледаш ли ова, се шегуваш? Човекот очигледно е мртов пијан, не дојде да гледа тенис туку да провоцира, сака да ми влезе во глава. Само те прашувам – што ќе правиш во врска со тоа? Сте го слушнале барем 10 пати. Сум го слушнал 50 пати. Што ќе направите во врска со тоа? Ќе го исфрлите од стадионот – беше само дел од рафалот според судијата. 

Ѓоковиќ се налути: Планирано беше да испаднам негативец, а два часа морав да трпам пијан навивач

Навивачите на мечот на Новак Ѓоковиќ
Навивачите на мечот на Новак Ѓоковиќ

Снимена е и цела група фанови, еден од нив предничи во провокациите.

„Спортал на Австралија опен“ (фото: ЕПА; илустрација: Студио Оригами)
„Australian Open Sport“ (фото: EPA; илустрација: Студио Оригами) Фото: Рингје

За тоа време навивачката продолжи да дува бакнежи, воодушевена што провокацијата помина. 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа