ДАЛИ БИ УБИЛЕ 5 ИЛИ 45 МИЛИОНИ ЛУЃЕ? Создадена застрашувачка симулација, 90 проценти од учесниците би возвратиле на руски нуклеарен напад

DA LI BISTE POBILI 5 ILI 45 MILIONA LJUDI? Napravljena JEZIVA simulacija, na ruski nuklearni udar 90 odsto učesnika bi UZVRATILO

Триста нуклеарни проектили летаат кон САД. Тоа е веројатно превентивен напад на Русија за уништување на сите копнени силоси на интерконтинентални балистички ракети во Америка. Ракетната одбрана не може да уништи многу проектили, што значи дека 2 милиони Американци ќе загинат.

Оваа симулација е осмислена од Шерон Вајнер и Мориц Кут, двајца експерти за национална безбедност од Универзитетот Принстон, и таа е тестирана на десетици луѓе. Создаден е за да се види како луѓето реагираат во агонијата на донесување одлуки за живот и смрт за милиони луѓе, врз основа на несовршени информации под екстремен притисок. Симулацијата се заснова на актуелните американски протоколи за лансирање на нуклеарно оружје, кои малку се променија од екот на Студената војна. Во контролиран експеримент со 79 учесници, 90 отсто од нив решиле да извршат нуклеарен контра напад, пишува Фајненшл тајмс.

Белата куќа
ФОТО: SHUTTERSTOCK

Новинарот на Financial Times го опиша своето искуство со оваа симулација:

„Штотуку положив заклетва како претседател на Соединетите Држави неколку минути претходно, седам во Овалната соба и гледам ТВ извештаи за ескалација на борбите во Европа. Агент на тајната служба упадна во собата и ми рече веднаш да заминам. лифт до кризниот центар во Белата куќа, познат како Соба за ситуации, каде ми се придружуваат највисоките претставници на националната безбедност, кои ме информираат за претстојниот напад. Имам 15 минути да одговорам. Како што часовникот се намалува, ми се претставени три опции , а сето тоа вклучува одмазда против Русија, за која се предвидува дека ќе убие меѓу 5 и 45 милиони луѓе Што треба да направам?

За среќа, гледам сето ова како се одвива преку опрема за виртуелна реалност прикачена на моето лице. Полигоналните аватари пред мене се доволно груби, така што оваа вежба никогаш нема да ја помешам со реалноста. И покрај тоа, мојата глава се врти и срцето ми чука додека драмата се одвива среде пулсирачки аларми и зголемени гласови. Неколку минути бев принуден да размислувам за најтешката одлука што некој поединец некогаш ќе мора да ја донесе во историјата на човештвото. Чувството за одговорност е огромно. А зборовите на мојот советник за национална безбедност ми одѕвонуваат во ушите: „Ако не возвратите и нападот е реален, што ќе му кажете следно на американскиот народ?

Безбедносната служба извикува дека проектил може да ја погоди Белата куќа во секој момент. Морам да се евакуирам што е можно поскоро. Барам да се направи се за да се предупредат оние кои би можеле да бидат цел на претстојниот напад. Се согласувам дека американските сили треба да бидат преместени во Defcon 1, максимална воена подготвеност. И кога ќе прашам зошто сè уште не сме контактирале со Русите, ми велат дека очигледно тие не ни враќаат на нашите повици.

Пред мене се поставени три опции. Првиот дозволува ограничен контранапад против руски локации за интерконтинентални балистички ракети и примарни подморници и воздушни бази. Ова би резултирало со смрт на меѓу 5 и 15 милиони жртви. Вториот вклучува таргетирање на сите нуклеарни локации на Русија, при што загинаа меѓу 20 и 25 милиони луѓе. И третата опција би ги додала главните индустриски локации и раководството на Русија на листата на цели, предизвикувајќи до 45 милиони жртви. „Треба да ги знаеме вашите упатства“, ми рекоа.

Соочен со такви пеколни опции, избирам да не одам на ниту една од нив. Одбивам да го проверам кодот за нуклеарно лансирање. Мојата логика е следна: ништо не можам да направам за да ги спречам дојдовните проектили да ги погодат своите цели. Понатаму, не знам со сигурност дали нападот е реален и кој можеби го извршил. Убеден дека САД ја задржуваат способноста за втор удар, заклучувам дека нема потреба да се брза со одговорот“.

Илустрација
ФОТО ИЛУСТРАЦИЈА : SHUTTERSTOCK

Написот понатаму наведува дека се работи за симулација, но дека стресот е реален. Како што објасни авторот на симулацијата Вајнер, нема точни или погрешни одговори. Некои луѓе кои го направија тестот се убедени дека ја направиле вистинската работа кога го започнаа контра-штрајкот. Другите, кои го одобрија лансирањето на проектилот, веднаш зажалија за својата одлука и очајуваа од страшната грешка.

Оваа симулација беше претставена во 2022 година на меѓународната конференција Карнеги за нуклеарна политика во близина на Капитол во Вашингтон. Настаните во Украина значат дека морничавиот психолошки танц на нуклеарно одвраќање повторно започна.

Авторот на написот конечно го поставува прашањето: „Што би направил?“

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа