ЏИНОВСКИ МОРСКИ НЕМАН ПОВЛЕЧЕ РИБАР ВО МОРЕ: Ужас на Хаваи, успеал само да ги изговори ОВИЕ ЗБОРОВИ, па исчезнал во длабочините

ЏИНОВСКИ МОРЕ НЕМАН ПОВЛЕЧЕ РИБАР ВО МОРЕ: Ужас и ужас на Хаваи, успеал само да ги изговори ОВИЕ ЗБОРОВИ, па исчезнал во длабочините

Рибар исчезнал во неделата откако огромна туна го одвлекла од бродот во водите на Хаваи, соопшти полицијата.

Марк Книтл ловел риба со пријател на 4 милји од брегот на Хонаунау на Големиот остров кога ја фатил џиновската туна нешто пред 5 часот наутро, според полицискиот оддел на Хаваите, пишува New York Post .

„Рибата е огромна“, се наведува дека Книтл рекол непосредно пред да биде одвлечен преку бродот од она што изгледало како сила на џиновска грава.

Откако видел дека Книтл почнал да паѓа во водата, неговиот пријател се обидел да го фати јажето, но промашил.

Накратко го видел Марк на површината, но човекот потоа исчезнал „во рок од неколку секунди“, соопшти полицијата, додавајќи дека пријателот се обидел да скокне, но не можел да го забележи Книтл во водата.

Полицијата и крајбрежната стража трагаа по Книтл откако чамецот помина, но огромната туна, за која Националната управа за океани и атмосфера вели дека може да порасне до 182 сантиметри и исто толку килограми, можеби го одвлекла рибарот подалеку од местото каде што бродот беше закотвен.

„Обично нашите инциденти како овој се по должината на брегот. Ова е поинаква ситуација бидејќи е на длабочина“, рече Дарвин Окинака, помошник началник на операции за противпожарната служба на округот Хаваи.

„Ако навистина ја влече риба, не знаете каде може да оди“, рече Окинака.

Книтл е опишан како висок 178 сантиметри и 84 килограми, со кадрава кафена коса и бели мустаќи и брада.

Полицијата на Хаваите не одговори веднаш на прашањето на „Њујорк пост“ за тоа дали било осомничено „непристојно играње“ за исчезнувањето на Книтл.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа