Страшна трагедија! Девојче 10 се пожалило дека ја боли заб, ја примиле во болница па умрела

Десетгодишен жител на Јавната установа „Семејна куќа“ во Зеница почина во неделата во Универзитетскиот клинички центар Сараево.

Имено, девојчето прво се пожалило на забоболка и главоболка, немала температура над 38 степени, а медицинскиот персонал од установата ја вклучил потребната терапија и и пружила соодветна нега. Направен е тест на крвта, што било нормално, а за тоа време девојката си играла.

 

Ситуацијата се влоши

Во официјалното отпусно писмо на болницата, дознава Аваз, се наведува дека било констатирано дека на девојчето му била укажана лекарска помош од надлежните вработени во установата.

Но, ситуацијата се искомплицирала ноќта од саботата кон неделата кога во придружба на медицинска сестра и наставник се пријавила во Итната помош на КБ Зеница од каде била препратена во болница.

Се пресели во Сараево

По прегледот во болница, таа е хоспитализирана на Одделот за оториноларингологија, а поради влошување на состојбата е префрлена на Клиниката за детски болести на КЦУ Сараево, јавува Српскаинфо .

И покрај натчовечките напори на лекарите, девојчето починало.

Медицинските тестови откриле дека се работи за менингитис, кој ги зафатил пределот на окото и главата, поради што несреќното девојче не можело да се спаси.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа