СОЛЕДАР ПАДНА, ШТО СЛЕДНО? Војната во Украина влегува во нова фаза: Можна голема руска офанзива во областа Луганск

78

Крвавата битка за градот Соледар во Доњецк нанесе голема штета на руските и украинските сили поради шпекулациите за тоа што би можело да значи за следната фаза од војната.

Русија тврди дека го контролира градот за ископ на сол девет милји северно од градот Бахмут , кој беше во фокусот на групата платеници на Вагнер, кои се борат за Москва и финансирани од бизнисменот Евгениј Пригожин.

Но, британските одбранбени претставници рекоа дека украинските сили „речиси сигурно држат позиции“ во градот од неделата, и покрај нападите на Вагнер.

Поранешниот британски воен разузнавач Филип Инграм изјави за Newsweek дека руските придобивки во Соледар биле „тактички важни“ бидејќи Вагнер продолжил да се обидува да го опколи и да го фати Бахмут.

ФОТО: АНАТОЛИ СТЕПАНОВ / АФП / ПРОФИМЕДИЈА

– Но битката за Бахмут трае веќе шест месеци и напредокот на Русите е болно бавен и со огромна цена, рече тој. Од украинска перспектива, колку подолго можат да ги држат Русите врзани со фокусирање на сè повеќе ресурси на Бахмут, толку повеќе време им дава на украинските формации да се подготват, да набават дополнителна опрема и да ја планираат нивната следна контраофанзива.

– Украинците го фокусираа руското внимание на Бахмут и поставувањето на формацијата е воена операција, додаде тој.

Соледар и Бахмут, како и Северск 16 милји на север и Кремна уште 25 милји северно, формираат еден сегмент од линијата на фронтот и се третирани како еден фронт и од Киев и од Москва, според Медуза.

Независната новинска агенција на руски јазик соопшти дека загубата на Соледар ќе ги загрози украинските позиции околу Бахмут, како и линиите за снабдување западно од урбаната област.

На ист начин, се наведува дека украинскиот пробив кај Кремење, на северното крило на руската група, би ја загрозил руската офанзива на Бахмут.

Во своето дневно ажурирање во понеделникот, Министерството за одбрана на ОК рече дека интензивните борби продолжуваат на фронтот во Донбас во Кремна и Бахмут. Имаше напади и контранапади во пошумената земја околу Кремна, но украинските вооружени сили „продолжуваат постепено да напредуваат на нивната линија на фронтот на исток на работ на градот Кремна“, се додава во ажурирањето.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа