РУСИЈА МОЖЕ ДА ТРГНЕ НА ЦЕЛА УКРАИНА? ПУТИН МОЖЕ ДА ОБЈАВИ МОБИЛИЗАЦИЈА НА ДЕНЕШНИОТ ГОВОР? 80 години од ослободувањето на Ленинград е одлична прилика

71

Познато е дека Путин сака да користи симболични датуми за да му се обрати на рускиот народ, а дека тој ќе објави мобилизација сметаат и некои руски провоени блогери.Рускиот претседател Владимир Путин би можел да објави нов бран на мобилизација „веќе на 18 јануари“, пишува познатиот Институ за војната ИСВ во нова анализа. Датумот се совпаѓа со говорот на Путин кој тој треба денеска да го одржи во Санкт Петербург по повод 80 години од пробивањето на германската опсада врз градот во Втората светска војна, кога тој се нарекувал Ленинград.

Познато е дека Путин сака да користи симболични датуми за да му се обрати на рускиот народ, а дека тој ќе објави мобилизација сметаат и некои руски провоени блогери.

 

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, неодамна во видеообраќање рече дека Русија планира наскоро да објави втора мобилизација. Руски аналитичари и украински функционери сметаат дека наскоро би можело да се случи уште една мобилизација во Русија, но Москва тоа го демантира, пишува германски „Дојче веле“ во опширна анализа.

Непосредно пред Нова година, украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников им се обрати на Русите и ги предупреди дека Кремљ се подготвува за нова мобилизација, па дури и сака да воведе воена состојба во Русија и да ги затвори границите на земјата за мажи.

Официјално, делумната мобилизација во Русија , која започна на 21 септември минатата година, сè уште не е завршена. Тоа би можело да се случи само откако претседателот Владимир Путин ќе го потпише соодветниот декрет, што до денес не се случило.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа