„ПУТИН ДЕНЕС ЌЕ ДАДЕ ВАЖНА ИЗЈАВА ЗА ВОЈНАТА ВО УКРАИНА“: Денешниот ден се смета за КЛУЧЕН во руската историја, се очекува голем ГОВОР

„ПУТИН ДЕНЕС ЌЕ ДАДЕ ВАЖНА ИЗЈАВА ЗА ВОЈНАТА ВО УКРАИНА“: Денешниот ден се смета за КЛУЧЕН во руската историја, се очекува голем ГОВОР

Рускиот претседател Владимир Путин ќе даде „важна изјава“ за неговата инвазија, според официјален претставник назначен од Москва во регионот на Украина , инаку окупиран од Русија.

Владимир Рогов, член на Административниот совет на Запорожјската област, најави дека рускиот претседател ќе одржи говор во среда, пишува Daily Mail .

Обраќањето ќе биде дел од настаните по повод 80 години откако Русите ја пробија опсадата на Ленинград од силите на нацистичка Германија, кога советските сили успеаја да отворат тесен копнен коридор кон градот на 18 јануари 1943 година.

Како претседател на „Ние сме заедно со Русија“, Рогов се залага окупираните региони на Украина целосно да се припојат кон Руската Федерација.

Тоа го објави на својот канал Телеграм, а подоцна го пренесоа и руските медиуми. Сепак, официјално соопштение од Кремљ се уште не е дадено.

Руските функционери често ги провоцираа јавните настапи на Путин, пред тие да бидат откажани во последен момент. Оваа практика го отежнува следењето на движењата на Путин и може да биде тактика токму за оваа цел.

Прославената 80-годишнина ќе ја одбележи кога советските сили успеаја да отворат тесен копнен коридор кон Ленинград, сега наречен Санкт Петербург, за време на Втората светска војна на 18 јануари 1943 година.

Нацистичките сили го опседнаа градот од 8 септември 1941 година до 27 јануари 1944 година. Но, 18 јануари 1943 година означи пресвртница во советските напори да се прекине опсадата.

Се смета за клучен момент во победата на Москва над нацистите во Источна Европа во Втората светска војна.

Путин и неговите сојузници во Кремљ често тврдат дека работат на „деназификација“ на Украина, и покрај нејзините тврдења дека Киев е управуван од нацистичка влада.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа