На 16 декември, Европската унија додаде 141 лице и 49 правни лица на својата црна листа како дел од деветтиот пакет санкции против Русија. На списокот се најде и рускиот режисер Никита Михалков, заедно со некои членови на руската влада, пишува Гласов.

Режисерот, актер и претседател на Сојузот на кинематографери на Руската Федерација, Никита Михалков, напиша отворено писмо до Советот на Европската унија во кое го критикува „демократското општество“ на ЕУ за воведување санкции на руски државјанин кој го изразува своето лично мислење во сопствената земја.

 

Вака се вели во отвореното писмо на Никита Михалков:

Јас, Никита Сергеевич Михалков, филмски режисер, сценарист, продуцент, добитник на „Оскар“, два златни лава на филмскиот фестивал во Венеција, гран-при на филмскиот фестивал во Кан и многу други награди, го пишувам ова писмо само за да нагласам дека Јас не сум политичар, не сум државен службеник и не сум државен службеник. Јас сум руски уметник, претставник со античко руско потекло и затоа сметам дека е потребно да го кажам следново за моето вклучување во списокот со санкции на ЕУ:

Прво, немојте да го сфаќате моето писмо како обид да излезете од моите најавени санкции, бидејќи овие санкции ми беа објавени од луѓе на чии зборови или постапки не може да им се верува.

Доволно е да се потсетиме на признанието на поранешната канцеларка на Германија г-ѓа Меркел, поранешниот претседател на Украина Порошенко и поранешниот претседател на Франција Оланд дека сите повеќегодишни преговори поврзани со договорите од Минск биле цинична лага со цел. стекнување време и засадување на прекрасната земја Украина на нечовечката русофобија и суровиот нацизам. 

Или сетете се како цивилизираниот свет ја поддржа забраната на режимот во Киев руските граѓани на Украина да зборуваат и размислуваат на својот мајчин руски јазик. И понатаму, во презир на вербалните ветувања дадени на раководството на Советскиот Сојуз дека НАТО нема да се прошири на Исток, нема да ја опколи нашата земја, која ги исполни сите договори за намалување на оружјето, вклучително и повлекувањето на нашите војници од Источна Европа, Уривањето на Берлинскиот ѕид, речиси целосното уништување на националниот воено-индустриски комплекс и така натаму, го доведоа НАТО блиску до границите на мојата земја.

Но, не сакам да разговарам за тоа. Тоа е премногу очигледно не само за мене, туку и за вас и затоа се што правите е доследно продолжение на универзалната лага и северноатлантската експанзија. Јас зборувам за нешто друго.

Вие, кој се сметате за цивилизирано демократско општество, најавувате санкции за човек кој своето лично мислење го искажува во својата земја, во својата татковина, кон својот народ, на својот јазик.

 

Цели 11 години ја водев програмата „Бесогон“ на каналот „Россија-24“ и за сите 11 години никогаш не го сменив моето гледиште за ниту едно од клучните прашања што ги поставив. Само минатата година 16 емисии гледале 229 милиони гледачи.

Дали навистина не разбирате дека оваа бројка сама по себе потврдува дека она за што зборуваме во нашите преноси се однесува на огромното мнозинство луѓе што живеат во Русија.

Без да знаете за што зборувате, ме прогласувате за пропагандист на Кремљ. Но за референца, ако те интересира: јас не добивам ни денар од каналот или државата, а шоуто го правам на моја сметка. Дополнително, заради „чистотата на експериментот“, мојата емисија не е прекината со рекламирање, што верувајте со толкав број на прегледи може да ми стане извор на сериозен приход.

Мојата емисија никој не ја цензурира. Во понеделник е вклучена во петочната утринска програма, а нашиот „Бесогон“ каналот го добива дури во четврток доцна навечер, не знаејќи ништо за емисијата освен името, затоа никој не може да влијае на нејзината содржина.

Можам да претпоставам дека вашиот однос кон мене се разви токму по гледањето на моите емисии и токму затоа што тие со својата вистинитост и независност им помагаат на луѓето да ја разберат вистината.

Нема да се кријам – ова ме прави среќен. 

Но, ако е така, сигурно не сте слушнале и виделе колку пати во „Бесогон“ ве повикав да го разбудите вашето чувство за вистина и предложив да ги погледнете со ококорени очи децата убиени од режимот на Киев во Донбас, изгорени во Домот на синдикатите во Одеса, застреланите воени затвореници, тортурата и понижувањето на цивилното население – сето тоа е резултат на вашата измамничка политика и предавството на договорите од Минск што ги потпишавте.

Ме санкционирате, меѓу другото, и поради мојата поддршка на наводната лажна изјава на Кремљ за биолошкото оружје. Но, зошто тогаш не објавите санкции за г-ѓа Њуланд, која јавно го призна постоењето на биолошки лаборатории во Украина, што беше докажано со документарни снимки и документи што ги прикажавме на нашата програма.

Обединувањето на Крим со Русија го нарекувате анексија и не сакате да признаете дека по фашистичкиот пуч со атентатот на претседателот Јанукович се подготвувало и ќе се случи крвопролевање на Крим, не сакате да верувате и признавате дека повеќе од 90% од жителите на Крим гласале без ниту еден истрел или насилство да се вратат во Руската Федерација.

Вие ја негирате нашата изјава за разбудениот нацизам во Украина и понизно го прифаќате уништувањето на спомениците на советските војници кои го победија германскиот Рајх и преименувањето на улиците именувани по големите писатели, давајќи им ги имињата на Бандера, Шукевич и другите соучесници на Хитлер, кои само поради масакрот во Волин со убивање на стари луѓе, жени и деца, мора да бидат проколнати засекогаш.

Не сакам да се задржувам на сите овие факти, бидејќи сте виделе се во моите емисии, инаку немаше да најавите санкции за мене. Но, вашата задача е да не видите ништо од ова. И што е најважно – не дозволувајте другите да го видат тоа – оние кои веќе не се заслепени од вашата пропаганда и кои не ги извршуваат задачите што ви ги постави Вашингтон.

Оваа вистина ви е страшна само затоа што во периодот од 1 до 8 јануари годинава, репризите на нашата емисија ги гледале 53 милиони луѓе. И ова е населението на неколку земји од ЕУ кои најавија санкции за мене, земени заедно.

На крајот од ова писмо, сакам да ви изразам благодарност за признавањето на мојата активност, бидејќи на друг начин освен со признание, не можам да го објаснам вашиот страв од вистината, која порано или подоцна ќе прерасне во меѓународен суд на оние земји и народи кои денес ја чекаат нашата победа, но немаат ниту моќ ниту можност отворено да ја изразат. Но запомнете дека покрај северозападот, тука е и Југоисточниот, како и Африка и Латинска Америка.

Претрупан од удобниот живот под американскиот нуклеарен чадор, цивилизирана Европа која некогаш не го слушаше Гадафи и го уби, ќе ги разбуди стотиците милиони очи на обичните луѓе кои ќе се разбудат од маглата и ќе ви кажат „не“. – гласно и јасно, како што ви вели денес нашиот претседател – единствениот светски лидер што стои на патот на разорното цунами на вашето лицемерие. Но, заедно со него, ова „не“ ви го кажува огромното мнозинство од народите на нашата огромна Русија.

Потполно разбирам дека малкумина од оние на кои им е упатено ќе знаат за ова мое писмо, но поважно ми беше да го напишам.

Слушнете го нашето не додека сеуште имате време.