КИСИНЏЕР: Русија има нуклеарно оружје, затоа верувам во дијалог

КИСИНЏЕР: Русија има нуклеарно оружје, затоа верувам во дијалог

САД и Европа треба да го продолжат дијалогот со Русија додека не се најде решение за конфликтот во Украина, изјави поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер за време на говорот со видео врска на специјалната сесија на Меѓународниот економски форум во Давос.

– Тоа е земја која опфаќа 11 временски зони, има нуклеарно оружје на своја територија . Затоа верувам во дијалог со Русија додека трае војната, додека не завршат борбите, како и во тековниот процес на разговори меѓу Европа, Америка и руските претставници за месечните услови, санкциите и зачувувањето на другите инструменти на притисок до договор. е постигнато – рече тој.

Во исто време, Кисинџер изрази мислење дека Европа треба да биде отворена за Русија „доколку се исполнети неопходните услови за учество во европските процеси“. Тој не прецизираше какви се условите.

Претходно Кисинџер најави дека неутралниот статус на Украина може да биде решение за конфликтот во регионот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа