2 РАСТЕНИЈА КОИ МОРА ДА ГИ ИМАТЕ ВО ВАШИОТ ДОМ, ЗАТОА ШТО СПОРЕД ФЕНГ ШУИ ПРИВЛЕКУВААТ МНОГУ ПАРИ: Многу се украсни и лесни за одржување

Растенијата кои привлекуваат пари според фенг шуи е добро да ги имате во куќата, бидејќи создаваат добра енергија за проток на пари!

2 РАСТЕНИЈА КОИ МОРА ДА ГИ ИМАТЕ ВО ВАШИОТ ДОМ, ЗАТОА ШТО СПОРЕД ФЕНГ ШУИ ПРИВЛЕКУВААТ МНОГУ ПАРИ: Многу се украсни и лесни за одржување

Кои растенија привлекуваат пари во куќата?, Фото: Profimedia

Изборот на цвеќиња за одгледување во градината или домот често се сведува на естетски избор, како и на изгледот што некој сака да го постигне во домот. Секако, тука е и прашањето за големината на растението и начинот на негово одржување. Сепак, зеленилото во домаќинството не само што го чисти воздухот и го подобрува расположението и атмосферата, туку може да донесе и просперитет.

Цвеќињата кои носат пари се многу популарни. Фенг шуи е уметност што можете да ја користите за да го заштитите вашиот дом и да внесете богатство во него. Според овој навидум безопасен концепт на живеење, можете значително да го подобрите квалитетот на животот , како и стандардот.

Ви претставуваме растенија кои не само што ќе ја одржуваат еколошката рамнотежа во вашиот дом, туку ќе ви донесат и богатство . Испробај го!

ЗАМИЈА

Замијата е растение кое многу лесно се одгледува и се грижи во затворен простор. Неговите неверојатни лисја можат да пораснат и до три метри. Добро успева во услови на слабо или силно осветлување, како и при често и ретко наводнување.

Замија, позната и под ботаничкото име „zamioculcas zamiifolia“ доаѓа од Африка. Расте слично на палма, а стеблото му е покриено со месести лисја. Ова растение најчесто цвета само кога се одгледува на отворено , а кога цвета често не се забележува поради специфичните лисја.

Меѓутоа, ако одлучите да го одгледувате во затворен простор, имајте на ум дека делови од ова растение може да бидат токсични доколку се проголтаат. Чувајте го подалеку од деца или домашни миленици.

Сака температура во опсег од 15 до 24 степени и никогаш не треба да ја изложувате на температура пониска од 8 степени. Сака силна светлина, но тоа не е неопходно, бидејќи ова растение може да преживее и во полоши услови.

Не преповајте, туку почекајте да се исуши почвата одозгора пред да додадете повеќе вода. Прекумерното наводнување може да предизвика гниење на коренот.

КРАСУЛА

Сочните растенија се многу популарни, особено затоа што се лесни за одржување. Красула е токму таква, попозната како красула или свињи.

Постојат повеќе од 350 видови красула , а најпозната е красула овата. Често се одгледува како домашно растение, но во тропска клима може да прерасне во грмушка.

Има едногодишни и повеќегодишни красули, тревни и дрвенести, а претежно се мали и личат на ползавци.

Красула потекнува од Јужна Африка и фасцинира со својата необична зелена боја што привлекува внимание.

Бидејќи не им треба многу вода, невенот е идеално растение за оние кои забораваат да ги напојат своите цвеќиња . Многу лесно се размножуваат, па дури и да имате само еден лист и да го засадите, има големи шанси да полета.

Убавина
фото: Shutterstock

Krasula се чувствителни на температурни промени . Ако е премногу топло, ќе заспие, а долните листови ќе бидат меки. Ако е премногу студено, красулата нема да напредува во растот.

Во текот на летото, треба да ги чувате во сенка, но имајте на ум дека им е потребна светлина за да ја развијат својата препознатлива зелена боја. Сакаат силна, но индиректна светлина најмалку шест часа во текот на денот. Ако го поставите на прозорец свртен кон југ – тоа е идеално.

Сакаат добро исцедена почва и песок. Почвата со висока Ph вредност нема да им одговара. Во исто време, треба да ги полевате поретко, бидејќи овие цвеќиња кои носат пари не сакаат премногу вода . Почекајте почвата да се исуши пред да додадете вода. Активно растат во текот на пролетта, додека мируваат во есенските месеци.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа