ТОЈ БЕШЕ НАЈПАМЕТНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ И ЗАВРШИ ВО ЛУДИЛКА: Родителите го уништија, а тој почина како најголем НАЈЗГРИЖЕН

109

Животната приказна на најпаметниот човек на светот крие голема агонија, а Вилијам Џејмс Седс е најинтелигентниот човек што ја прошетал планетата.

Вилијам Џејмс Седс, Фото: ВикипедијаНа крајот на 19 век е роден најинтелигентниот човек кој некогаш одел на оваа планета, а неговото име е Вилијам Џејмс Седс . Неговиот коефициент на интелигенција се проценува помеѓу 250 и 300, додека 100 е норма .

Роден во Њујорк во 1898 година, тој стана математичар, полиглот, надарен писател и беше чудо од дете. Сепак, неговиот живот бил агонија , а се верува дека неговите родители се виновни за неговата судбина.

Татко му бил угледен психолог, имал дури 4 дипломи од Универзитетот Харвард , а мајка му била и докторка. Борис и Сара беа многу угледни и интелигентни, па не е ни чудо што и Вилијам беше таков. Сепак, од раното детство неговите родители очекуваа премногу од него.

Интелигенција
Разузнавачка фотографија: Profimedia

Сепак, тој ги надмина очекувањата на своите родители со тоа што покажа дека е многу повеќе од просечниот човек, додека неговата интелигенција се граничи со лудило.

Друг интересен факт е дека тој читал весници на само 18 месеци . Веќе на 6-годишна возраст, Вилијам зборувал повеќе јазици , како што се англиски, француски, германски, руски, хебрејски, турски и ерменски, и измислил свој јазик, кој го нарекол Вандергуд (иако не е јасно дали некогаш го користел како возрасен)..

 

Гледајќи го неговиот потенцијал, неговите родители сакале да го извлечат максимумот од него, па како дете пишувал поезија и правел се што им било незамисливо на другите деца. Веќе на 9-годишна возраст бил примен на Универзитетот Харвард, но училиштето не му дозволило да посетува настава до својата 11-та година, пишува порталот Allthatsinteresting.com.

Додека бил студент во 1910 година, тој бил толку напреден што држел предавања во математичкиот клуб Харвард за неверојатно сложената тема за четиридимензионални тела. Предавањето беше речиси неразбирливо за повеќето луѓе, но за оние кои го разбраа, лекцијата беше откровение.

Сидис дипломирал на легендарното училиште во 1914 година. Имал 16 години и дипломирал уметнички студии.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа